8 lipca 2012

Zamki w Polsce


Zabytkowe warownie, współcześni rycerze, tajemnicze legendy.

JERZY SMOCZYŃSKI 

wydawnictwo: carta blanca
ilość stron: 175
format: 21x30 cm
rok wydania: 2012
cena: 44,90 zł


Czy wasze dzieci również lubią zwiedzać stare zamczyska? Czy interesuje ich historia i legendy tych niezwykłych budowli? Czy ciekawi ich, dlaczego zachowały się do dzisiejszych czasów w  takim a nie innym stanie? A może pociągają ich imprezy okolicznościowe organizowane w tych historycznych twierdzach? Podziwiają bohaterskich rycerzy i ich niezwykłe czyny podczas pojedynków? Dziewczęta natomiast zachwycają się bogactwem strojów z dawnych epok i marzą o byciu księżniczką?

Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco, to książka, której okładkę widzicie w tym poście jest lekturą w sam raz dla was i waszych pociech! Bowiem w tej książce znajdziecie całe mnóstwo bardzo ciekawych informacji o polskich zamkach okraszone licznymi, barwnymi ilustracjami. Omówionych budowli jest tu 66, a rozmieszczone są one po całym kraju.

Tu już na wstępie dowiemy się jakie zamki rozróżniamy i czym się od siebie różnią poszczególne ich typy oraz czym charakteryzują. A dalej podczas czytania książki rozpoczynamy niezwykłą podróż w czasie podziwiając poszczególne zamczyska, poznając ich zawiłą historię oraz mieszkańców. Każda budowla jest bardzo szczegółowo opisana. Na początku znajdziemy niewielką mapkę Polski z zaznaczeniem, gdzie ów zamek się znajduje oraz na marginesie wymienione są ważniejsze daty związane z historią tego obiektu. 

Natomiast w tekście wśród wielu pięknych fotografii przeczytamy dokładną historię zamku. Opis ich dziejów, wzlotów i upadków. Powód wielkich zniszczeń oraz komu zawdzięczamy odbudowę i powrót do czasów świetności. Znajdziemy tu także informacje o tym, co dzieje się z danym zamkiem dziś. Czy w środku jest muzeum, czy odbywają się tu jakieś imprezy lub koncerty. Zatem wszystko to co miłośnicy takich miejsc wiedzieć powinni. 

A do tego te piękne zdjęcia. Jest ich tak bardzo wiele... Pokazują nam ów zabytek zarówno z zewnątrz, jak i to co kryją te historyczne mury. Liczne schematy wyjaśniają nam układ komnat i sposób rozbudowy zamku. A poszczególne zdjęcia są bardzo dokładnie opisane byśmy wiedzieli co dokładnie przedstawiają.

Ta książka to encyklopedia wiedzy o zamczyskach naszego kraju. Przepiękne wydanie sprawia, że można by ją przeglądać godzinami. Jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno treści jak i licznych, pięknych ilustracji, które uzupełniają zawarte w niej wiadomości. Ta lektura to nie tylko źródło wartościowych informacji, ale i ogromna przygoda. Dzięki niej choć na chwilę możemy przenieść się w czasie i wyobrazić sobie te miejsca od początku ich powstawania.

Album zachęca do podróży, inspiruje i sprawia, że wizyta w tych historycznych miejscach jest jeszcze ciekawsza.


2 komentarze:

  1. Uwielbiam takie książki nawet teraz:)chwała, że nadal ktoś takie cuda wydaje:) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)