2 czerwca 2012

Trening umiejętności wychowawczych


MAŁGORZATA CAŁUSIŃSKA
WOJCIECH MALINOWSKI

wydawnictwo: GWP
ilość stron: 280
format: 14,5x20,5 cm
rok wydania: 2012
cena: 23,90 zł


Muszę przyznać, że ta książka była dla mnie trudną lekturą co nie oznacza, że mało ciekawą. Wręcz przeciwnie. Wewnątrz znajduje się mnóstwo zagadnień idealnych dla każdego rodzica, który pragnie by jego relacje z dzieckiem oraz metody wychowawcze były jak najlepsze.

Książka ta jest podzielona na 14 rozdziałów. Autorka starała się zawrzeć w nich zagadnienia, które najczęściej były poruszane przez rodziców na różnego rodzaju spotkaniach i warsztatach. Dlatego też tematyka tej lektury jest nam bardzo bliska i idealnie trafia w potrzeby każdego z nas. 

Jest tu bowiem mowa np o tym:
- jak tworzyć zdrowe relacje rodzinne,
- jak stawać się świadomym rodzicem,
- co to jest sugestia,
- w jaki sposób wytyczać dziecku właściwe granice,
- jaki związek mają potrzeby z emocjami,
- dlaczego ważne jest by dziecko bawiło się wspólnie z rodzicami itp.
oczywiście zagadnień w tej książce jest znacznie więcej i każde z nich jest dość szczegółowo opisane.

Poszczególne rozdziały są krótkie, więc bez trudu znajdziemy interesujące nas informacje. Na końcu każdego z nich jest również sporo różnego rodzaju ćwiczeń. Są to przykłady zajęć, które warto wykorzystać podczas spotkań i warsztatów z rodzicami. Mają one bardzo ciekawy charakter, gdyż autorka radzi, by nie trzymać się mocno wymienionych zasad. Chodzi raczej o to by te zajęcia miały charakter dynamiczny , a prowadzący starał się dostosowywać "zabawy" do potrzeb zebranych osób i modernizować je według własnego uznania.

Podsumowując, z czystym sumieniem mogę napisać, że książka jest ciekawa, a informacje w niej zawarte powinny zainteresować każdego rodzica. Mnie jednak nie przypadł do gustu język, jakim posługuje się autorka. Zdecydowanie wolę poradniki z łatwiejszymi i prostszymi przykładami. Tutaj sformułowania wykorzystywane podczas tłumaczenia poszczególnych zagadnień są bardzo wyszukane. Wydaje mi się, że przez to czytało mi się tę książkę dość ciężko. 

Nie jest to jednak problem nie do przeskoczenia. Bowiem zagadnienia poruszane w tej lekturze są na tyle interesujące, że i tak trudno nam oderwać się od książki. Ja przeczytałam cała i muszę przyznać, że wiele się z niej dowiedziałam. Podobało mi się także sporo zaproponowanych ćwiczeń, choć to raczej część dla wychowawców :)

Uważam, że to ciekawa lektura dla rodziców, którzy stale pragną się rozwijać i pracować nad tym, by ich relacje z dzieckiem były jak najlepsze. Dzięki tej książce dowiedzą się, jak efektywnie komunikować się ze swoim maluchem, jak rozpoznawać jego emocje. Mówiąc krótko, jak wychowywać swoje dziecko nie poświęcając mu się w pełni jednocześnie nie zaniedbując jego potrzeb i oczekiwań. 

"Dobre rodzicielstwo to równowaga. Dobre rodzicielstwo zapewnia odpowiednie miejsce w rodzinie zajmowane w zależności od pełnionych ról. Dobre rodzicielstwo to przestrzeń do następujących po sobie przemian. Dobre rodzicielstwo to szacunek dla tego procesu i bezwarunkowa zgoda na jego przebieg. Aby zachować równowagę, trzeba wiedzieć czego dzieci potrzebują od swoich rodziców."


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)