29 września 2014

Czy wiesz jak?


ISABELLE FOUGERE

wydawnictwo: Olesiejuk
ilość stron: 110
format: 16x21 cm
rok wydania: 2014
cena: 39,90 zł

Pamiętacie jak jakiś czas temu opisywałam Wam dwie super książki pełne pytań i odpowiedzi? Wiem, wiem, takich książek była już masa, ale te zarówno ze względu na swój wygląd jak i zawartość powinny w szczególności zapaść Wam w pamięć ;) Mowa o "Powiedz mi dlaczego?" oraz "To nie do wiary!". Obie świetne, obie warte polecenia, ale my z Nikodemem cieszymy się ogromnie ponieważ do tamtych dwóch w naszej biblioteczce właśnie dołączyła kolejna - najnowsza - z tej samej serii :)

Tym razem "Czy wiesz jak?", czyli pytania i odpowiedzi opisujące naszym dzieciakom w jaki sposób działa otaczający nas świat. Książka ta podzielona jest na cztery działy czyli "Nasze ciało", "Świat wokół nas", "Dawniej i dziś", "Zwierzęta i przyroda". W każdym z tych działów znajduje się około 50 przeróżnych pytań i odpowiedzi. Łącznie jest ich tutaj ponad 200! Masa wiedzy, prawda :) ?

Od razu na wstępie znajdują się cztery pytania wprost idealnie dla nas ;) Jak dzieci pojawiają się w brzuchu mamy? Jak dzieci jedzą w brzuchu mamy? Jak dzieci robią siusiu w brzuchu mamy? Jak dzieci wydostają się z brzucha mamy? To jest własnie coś i czym teraz kiedy jestem w ciąży często rozmawiamy z moim 6-latkiem :) I powiem, że nawet trochę mało tych brzuszkowo-ciążowych zagadnień się tutaj znajduje. To zdecydowanie nie zaspokaja ciekawości mojego dziecka ;)

Oczywiście pytań jest tutaj całe mnóstwo, a ja z przyjemnością odrobinę z nich Wam tutaj napiszę. Zawsze dobrze wiedzieć co za ciekawostki nam się trafią w książce, prawda? Dowiemy się więc co nieco o naszym ciele: Jak widzimy, słyszymy, czujemy, dotykamy? Jak zasypiamy? Jak dochodzi do oparzenia słonecznego? Jak nasze ciało broni się przed zarazkami? Jak łzy docierają do oczu? Jak to się dzieje, że mamy niebieskie albo brązowe oczy? O świecie wokół nas także możemy dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy, między innymi: Jak uprawia się marchew? Jak się robi papier? Jak woda dociera do kranu? Jak świeci żarówka? Jak jeździ samochód, pociąg, rower? Jak działa uliczna sygnalizacja świetlna? 

Dawniej i dziś czyli kolejna porcja bardzo ciekawych pytań i odpowiedzi: Jak dowiadujemy się o życiu dinozaurów? Jak odżywiali się ludzie pierwotni? Jak pisali Egipcjanie? Jak nazywały się łodzie wikingów? Jak budowano pierwsze zamki? Jak ubierali się piraci? Jak Indianie budowali domy? Jak powstają rzeźby? Jak się narodzili superbohaterowie? Ostatnim działem są zwierzęta i przyroda czyli bardzo wiele ciekawostek: Jak ostrygi wytwarzają perły? Jak sprawdzić ile lat ma żółw? Jak z wełny owiec powstają swetry? Jak pije żyrafa? Jak pszczoły robią miód? Jak odżywiają się drzewa? Jak rośliny pustynne rosną bez wody? Jak powstają fale, góry, wulkany, tornado, stalaktyty, góry lodowe?

Te wszystkie pytania to tylko niewielka część tego co możemy znaleźć w tej książce! Jestem pewna, że udało mi się Was zainteresować, co? W tym momencie czas na ochy i achy z mojej strony, bo jest się nad czym zachwycać, oj jest ;) Książka ta zawiera mnóstwo ciekawych informacji, które z pewnością zaspokoją głód wiedzy nawet najbardziej ciekawskich dzieci. Pytania są konkretne i takie same są także odpowiedzi. Wszystko wytłumaczone krótko i w łatwy do zrozumienia sposób. Zdecydowany plus ponieważ dzieciaki z pewnością nie będą miały problemów z pojęciem o co chodzi. 

No i jeszcze wygląd. Tutaj też same superlatywy wypisać mogę, bo gruba, sztywna okładka, bo strony śliskie i elastyczne, bo wszystko zamieszczone na dużej, mocnej, grubej "sprężynie". Nie wiem jak to się fachowo nazywa ;) No i do tego wszystkiego do każdego pytania znajdziemy fajną, zabawną, bardzo kolorową ilustrację. A ciekawym dodatkiem do tego wszystkiego są naklejki - w końcu naklejki lubią pewnie wszystkie dzieciaki ;) U nas cała seria tych książek robi furorę, jestem pewna, że u Was będzie tak samo!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)