1 kwietnia 2014

Święty Jan Paweł IIŚWIĘCI UŚMIECHNIĘCI

ELIZA PIOTROWSKA

wydawnictwo: Święty Wojciech
ilość stron: 48
format: 19,5x19,5 cm
rok wydania: 2014
cena: 19,90 zł

Zaszczyt spotkał nas wielki, nawet nie wyobrażacie sobie, jaką czujemy dumę dzięki temu, że nasz blog sprawuje patronat medialny nad taką wspaniałą książeczką opowiadającą o tak cudownej osobie! Ciężko wyrazić to słowami, ponieważ Jan Paweł II był niesamowitym człowiekiem, dobrym, mądrym, zabawnym, skromnym, kochającym ludzi, pomocnym, otwartym dla wszystkich... Mogłybyśmy tak wymieniać bez końca, określeń na naszego wspaniałego polskiego papieża znalazłoby się bez liku. Ale Wy z pewnością sami to wszystko wiecie...

W książeczce, którą mamy przyjemność Wam dzisiaj zaprezentować przeczytamy o życiu Jana Pawła II od jego dzieciństwa, poprzez lata młodości, dojrzałości, aż do śmierci... Jednak nie jest to jakaś zwyczajna biografia kogoś ważnego i znanego. To wspaniała i piękna historia życia pełnego blasków i cieni, a na dodatek jest ona rymowana! Cudownie się ją czyta, świetnie jest to opowiedziane, opisane zostały tutaj niektóre z ważnych momentów w życiu Karola Wojtyły.

Na początku zobaczymy małego chłopca, dosyć zwyczajnego łobuza uwielbiającego grać w piłkę, wspinającego się z tatą na szczyty gór, często zamyślonego i bardzo wesołego. Prawdziwy był z niego Lolek :) Od zawsze wierzył w Boga, ale od zawsze robił to na wesoło. Jego życie nie było jednak tak piękne jakby się mogło wydawać. Zamarzyło się naszemu Karolowi zostanie aktorem, poszedł więc na studia na polonistykę, jednak niestety nie dane mu było się uczyć ponieważ wybuchła wojna. Poszedł więc do pracy, ciężkiej pracy w kopalni i oczyszczalni wody. Jednak nadal marzył o teatrze, ale jak to zrobić kiedy wokoło bomby wybuchają? Dla Karola nic trudnego... Jednak czuł, że to jednak nie jest to, jego powołanie było inne, wszyscy z pewnością wiecie jaką drogę wtedy obrał :) 

Najpierw studia teologiczne, potem praca profesora na uczelni, później duszpasterstwo. Ksiądz był z niego wspaniały, dzieci go kochały, dorośli uwielbiali. Potem biskup, kardynał, aż wreszcie papież. Jednak nie był on zwykłym papieżem. Wprowadził do Watykanu zupełnie inna zwyczaje, kochał kontakt z ludźmi, uwielbiał przyjmować gości, podróżował po całym świecie, zapoznawał się z innymi religiami, wybaczał wszystkim, nawet temu, który wyrządził mu ogromną krzywdę próbując go zabić... Dalej jest już coraz smutniej, nie damy rady opowiadać... Koniecznie sami musicie chwycić po tę książeczkę! 


Podczas czytania płakałyśmy jak dzieci. Wzruszyła nas ta historia, przypomniała nam ona o naszym Karolu Wojtyle, o tym jakim był dobrym człowiekiem, jak wiele dobrego zrobił dla świata, dla ludzi... Kochałyśmy go, jak większość ludzi na świecie i wzruszenie wielkie nas naszło podczas czytania jego życiowej historii. 

Jest to książeczka dla dzieci, dla tych małych łobuziaków, które nie miały okazji poznać naszego papieża, naszego wielkiego polaka. Pokolenie naszych dzieciaczków z pewnością nie pokocha Jana Pawła II tak jak pokochało go pokolenie nasze,  naszych rodziców czy też dziadków. Naszym zdaniem każdy ksiądz, każda osoba duchowna powinna być taka jak nasz święty Jan Paweł II. Wyobrażacie sobie jak pięknie mógłby wyglądać świat gdyby wśród księży nie działo się to co się teraz wyprawia, gdyby nie panowało tam bogactwo, przepych? Ech nie będziemy się zagłębiały w ten temat, bo tu nie o to chodzi, ale naszym zdaniem każdy z duszpasterzy powinien brać przykład z tego człowieka.


Książeczka ta jest cudna, pokochałyśmy ją od pierwszego wejrzenia. Sztywna, dmuchana okładka, poręczny format, śliskie strony, wesołe i bardzo kolorowe ilustracje i do tego piękny rymowany tekst o życiu Karola Wojtyły - Świętego Jana Pawła II. Wielkie brawa dla autorki, idealnie to wszystko napisała. Jest i zabawnie i poważnie i smutno. Jesteśmy pewne, że Wam również się spodoba, a dzięki tej książeczce Wasze pociechy poznają niezwykle ważnego człowieka. Lektura obowiązkowa :)
1 komentarz: