24 lutego 2014

Tajemnice zwierząt


KSIĘGA ODKRYWCY

wydawnictwo: Jedność
ilość stron: 128
format: 22,5x22,5 cm
rok wydania: 2013
cena: 29,90 zł


Książki o zwierzętach. Ach z pewnością wiecie jak bardzo je uwielbiam, szaleje na ich punkcie, zresztą nie tylko ja, bo i dziecko moje w ślady mamy poszło i pokochało zwierzaki miłością wielką :) Nasze ulubione programy w tv? Oczywiście wszystkie typu Animal Planet, National Geographic czy Discovery. Więc i książki o takiej tematyce mają u nas w domu priorytetowe miejsce :) Choć mamy ich już bardzo wiele, choć wszystkie są do siebie w jakiś sposób podobne, przedstawiają zwierzaki, opisują, je, ich życie, wygląd itd, to nam ciągle mało! Czy powinniśmy w jakiś sposób to leczyć :P ?

Tajemnice zwierząt to tak naprawdę nic innego jak różne ciekawostki na ich temat. W książce tej na początku znajduje się oczywiście spis treści, a w nim podział: w lecie, w ogrodzie, w zagrodzie, w domu, na sawannie, w lesie deszczowym, w morzu i na lądzie i na koniec zagadki obrazkowe.

W każdym z tych działów znajdziemy po kilka różnych zwierzaków. Lis, wiewiórka, niedźwiedź, motyl, biedronka, żaba, gęś, papużka falista, kot, zebra, surykatka, żyrafa, goryl, hipopotam, waleń, rekin... To tylko niewielka ich część, bo łącznie są tutaj przedstawione aż 52 przeróżne zwierzaki. Dużo? Moim zdaniem naprawdę sporo :)

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj sposób ich przedstawienia, opisania, zaprezentowania... przy każdym z tych zwierząt umieszczony jest krótki opis ich wyglądu, miejsca zamieszkania itp. Dalej są różne ciekawostki/tajemnice z ich życia. Do tego jeszcze "list gończy" czyli wielkość, masa ciała, pożywienie i występowanie. Czyli dużo wspaniałej wiedzy, różnych ciekawostek, o których prawdopodobnie nie mieliśmy pojęcia. 

Bo czy wiedzieliście na przykład, że wiewiórki potrafią skakać na odległość 4-5 metrów? Że skrzydła motyli oglądane pod mikroskopem wyglądają jak łuski?Albo, że bydło zjada belę siania i wypija do ośmiu wiader wody dziennie? Czy też, że starsze szympansy mogą mieć łysinę? Moim zdaniem to bardzo fajna i ciekawa wiedza :)

Książka ta jest bardzo przejrzysta, wszystkie informacje zapisane są w dosyć krótkich opisach, dużą czcionką z porządnymi przerwami i ładnymi ramkami, dzięki czemu czyta się to wszystko bardzo szybko i przyjemnie. Nawet mniejsze dzieciaczki nie wynudzą się tutaj ponieważ zawarte tu informacje są krótkie, konkretne i co najważniejsze ciekawe :) I na koniec muszę Wam napisać o czymś co szczególnie mnie zachwyciło, a mianowicie o zdjęciach! Wspaniałe, niezwykle dokładne, szczegółowe, wyraźne. Razem z synkiem moglibyśmy je oglądać bez końca. Zazdroszczę fotografom, że mieli okazję do wykonania takich pięknych zdjęć! Aż chce się tę książkę w kółko przeglądać :) Kolejna śliczna pozycja na Nikusiowej półce. Zdecydowanie polecam!


2 komentarze:

  1. Kotki, ptaszki i inne zwierzęta to akurat coś dla mojej kruszynki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię książki o zwierzętach.

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)