25 marca 2013

Abecadło

JULIAN TUWIM

wydawnictwo: Zysk i S-ka
ilość stron: 24
format: 20x19 cm
rok wydania: 2013
data premiery: 4 marca 2013r.
cena: 10,00 zł  9,00 zł


"Abecadło z pieca spadło, 
O ziemię się hukło,
Rozsypało się po kątach, 
Strasznie się potłukło:"

Kto z nas nie zna tego wierszyka? Jestem pewna, że nie ma wśród nas nikogo, kto by teraz nie przytoczył choć jednej linijki więcej... Bo twórczość Juliana Tuwima jest doskonale znana zarówno tym dużym jak i tym malutkim. Wychowywałyśmy się na tych wierszykach tak jak nasze mamy i babcie, i większość z nich potrafimy bezbłędnie powiedzieć z pamięci.

Już nie raz zdarzało nam się polecać Wam tomiki wierszy tego wspaniałego autora. Warto mieć choć jedną książeczkę z utworami Juliana Tuwima w domu, bo przecież wszyscy doskonale wiemy, że dzieci świetnie się przy nich bawią! A jeśli nie chcecie od razu całego zbioru wierszy warto pokusić się o takie oto niewielkie wydanie, w którym nie znajdziemy od razu całej listy znanych i lubianych rymowanek, lecz jedną z nich w pięknym i ciekawym dla oka wydaniu.

"Abecadło" to poza "Lokomotywą" i "Murzynkiem Bambo" chyba najbardziej lubiany wierszyk przez nasze maluchy. Zarówno Alicja jak i Nikodem potrafią fajnie recytować kawałki tego utworu z niewielką naszą pomocą. My podajemy naszym brzdącom tylko kolejność poszczególnych literek, które tak strasznie ucierpiało podczas upadku z pieca, a nasze dzieci dopowiadają co też im się stało. To naprawdę fajna zabawa i mile spędzony razem czas :) I tak jak my jesteśmy zwolenniczkami zbiorów wierszy, w których znajdziemy od razu cały repertuar rymowanek dla dzieci danego autora, tak nasze maluchy zdecydowanie bardziej wolą właśnie te niewielkie wydania, które mogą ze sobą nosić gdzie dusza zapragnie i zerkać do środka w każdej chwili by podziwiać ciekawą grafikę :)

A trzeba przyznać, że jest na co popatrzeć. Bo w tej twardej okładce poza wesołym i dobrze nam znanym tekstem kryją się zabawne rysuneczki autorstwa Bohdana Butenko, które nasze dzieciaki pokochały od pierwszego wejrzenia. A dla nas ów wydanie to ciekawy powrót do przeszłości, bo książeczka ta przypomina nam wydanie tego wiersza z naszego dzieciństwa :)

Zatem dla każdego coś miłego zatem gorąco polecamy :)

3 komentarze:

  1. ale mi przypomniałaś jak z tatą abecadło w dziecinstwie przerabiałam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Będę miała na uwadze na przyszłość:)

    OdpowiedzUsuń