28 sierpnia 2012

Nieposłuszne dziecko


8 KROKÓW DO POPRAWY ZACHOWANIA

RUSSEL A. BARKLEY, CHRISTINE M. BENTON

wydawnictwo: eSPe
ilość stron: 336
format: 14x20 cm
rok wydania: 2012
cena: 39,90 zł


Czy sądzicie, że Wasze dziecko jest nieposłuszne? Wydaje Wam się, że jest coraz gorzej? Jest uparte, wojownicze, nie wykonuje poleceń, nie chce słuchać, kłóci się, jest złośliwe i mściwe... Jeśli tak to ta książka jest dla Was doskonała...

Autor Dr Russel A. Barklej jest profesorem psychiatrii. Przez ponad 20 lat prowadził badania kliniczne dotyczące impulsywności, nieposłuszeństwa, nadpobudliwości oraz braku uwagi u dzieci. Jest autorem wielu książek i filmów dotyczących psychologii dzieci i młodzieży. Christine M. Benton ma ponad 20 lat doświadczenia w pisaniu i redagowaniu książek między innymi o tematyce psychologicznej i zdrowotnej.

Książka przedstawia pewien program wychowawczy, który jest jednym z najczęściej stosowanym oraz najskuteczniejszym w Ameryce programem szkoleniowym dla rodziców. Jak sam autor pisze we wstępie przeszkolił on już ponad 2,5 tysiąca rodzin.

Książka podzielona jest na dwie części: "Poznaj swoje dziecko" oraz "Żyj z dzieckiem w zgodzie ".
W części pierwszej od razu na początku musimy zadać sobie pytanie: Czy z moim dzieckiem jest coś nie tak? W odpowiedzi na nie pomoże nam krótki test. Zawiera on 8 pytań dotyczących zachowania dziecka, jeśli na więcej niż połowę odpowiedź będzie brzmiała "często" lub "bardzo często" najprawdopodobniej mamy problem i warto zagłębić się w dalszą lekturę. Dalej znajdziemy mnóstwo przykładów i porad jak rozpoznać i sklasyfikować nieposłuszne dziecko oraz dlaczego tak się dzieje i co należy z tym zrobić.
W drugiej części autorzy zaprezentowali nam 8 kroków postępowania, dzięki którym rodzice będą w stanie poprawić zachowanie swoich nieposłusznych dzieci. Wprowadzenie wszystkich kroków w życie zajmie nam około 8 tygodni czyli musimy dać sobie 1 tydzień na każdy z ośmiu kroków. Dodatkowo znajdziemy tu opisy przeróżnych sytuacji przed i po zastosowaniu się do rad autora oraz pomoce w postaci tabelek.

Często zastanawiamy się zapewne dlaczego nasze dziecko w danej sytuacji zachowuje się tak, a nie inaczej. Dlaczego inne dzieci dookoła wydają się takie grzeczne, a nasze wręcz odwrotnie. Ja czasem tak właśnie mam. Zastanawiam się wtedy co robię nie tak? Czy to moja wina? Jak sobie z tym radzą inni rodzice? Już po raz kolejny czytam, że aby zmienić zachowanie i nastawienie dziecka należy zmienić to najpierw również u siebie. Za każdym razem autorem tych słów jest inna osoba, czyli wynika z tego, że to naprawdę bardzo ważna część wychowania oraz próby poprawy zachowań u naszych dzieci :)

W książce znajdziemy wiele przykładów z życia innych rodzin, których przejścia być może czasem wydają nam się znajome. Znajdują się tutaj również tabelki i wykresy z pytaniami, do nas należy wybranie odpowiedniej odpowiedzi. Dzięki temu będziemy mogli lepiej zorientować się na czym stoimy. Możliwe, ze  nasze dziecko wcale nie jest nieposłuszne, ani problematyczne. Niektóre buntownicze zachowania są normalne i jest to u dzieci wyłącznie okres przejściowy. Zacząć martwić możemy się dopiero wtedy kiedy zachowanie takie utrzymuje się od dłuższego czasu.

Moim zdaniem lektura tej książki może okazać się naprawdę pomocna. Jeśli tylko wydaje nam się, że nasze dziecko sprawia więcej problemów niż powinno i coraz ciężej jest nam sobie z tym poradzić, sądzę że dzięki tej książce odkryjemy przyczynę tego oraz dowiemy się jak sprawić, aby sytuacja w naszym w domu wróciła do normy :) 
Na szczęście Nikodem nie sprawia narazie żadnych większych problemów. Myślę, że na takie rzeczy jest jeszcze za mały. Oczywiście zdarzy się, że zaczyna pyskować, nie chce zrobić tego o co go proszę, krzyczy itd. Jednak sądzę, że wszystko to mieści się w granicach normy :) Oby zostało tak jak najdłużej, a jeszcze lepiej byłoby gdybym nigdy nie musiała korzystać z rad zawartych w tym poradniku. Wam oczywiście również tego życzę :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)