9 stycznia 2018

Kajtek nie umie fruwać! Historia małego miłośnika książek


JENNIFER BERNE

wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ilość stron: 32
format: 26x26 cm
rok wydania: 2017
dostępna: TUTAJ

Pamiętacie jak kiedyś opowiadałam Wam o Kajtku, który nie za dobrze widział i musiał nosić okulary? Tak, tak oczywiście chodzi o tego sympatycznego, małego szpaka. W kolejnej książce z Kajtkiem w roli głównej mamy okazję poznać następną, ciekawą przygodę. Tym razem nasz ptasi przyjaciel musi nauczyć się... Latać!

Kajtek od zawsze bardzo lubił książki, uwielbiał przenosić się do świata bajek i baśni, czytał o kosmosie i dinozaurach i piratach i jaskiniowcach i o wszystkim innym także czytał... Marzył nawet o zostaniu pisarzem. Nie w głowie były mu jakieś lekcje latania. Jego koledzy chodzili na zajęcia gdzie uczyli się fruwać, Kajtek natomiast spędzał czas z dziobem w książkach. Czytanie książek jest wspaniałe, jednak czasami ważne są także inne rzeczy...

Nawet nie chodzi wyłącznie o to, że kuzyni i koledzy zaczynali wytykać go palcami i wyśmiewać się z niego. W przypadku Kajtka brak lekcji latanie mógł okazać się naprawdę niebezpieczny... W końcu nadchodziła jesień i czas było odlecieć do ciepłych krajów, dopiero wtedy do naszego małego bohatera dotarło, że wszyscy odlecą, a on zostanie zupełnie sam... Jednak inne szpaki nie zapomniały o nim i znalazły sposób, aby Kajtek mimo tego, że nie potrafi fruwać, mógł wraz z nimi odbyć tę długą podróż do dalekich krajów :) 

Jednak to wcale nie koniec tej przygody ponieważ podczas podróży ptaki trafiły na najprawdziwszy huragan. Nie miały pojęcia co się dzieje, nie wiedziały co robić i tylko jeden jedyny Kajtek dzięki temu, że czytał książki, widział tak wiele na różne tematy i przekazał innym szpakom co powinni zrobić. Schowali się więc w jaskini, a kiedy okropny wiatr minął wszyscy byli cali i zdrowi - dzięki Kajtkowi! A latanie? Wszystkiego idzie się z czasem nauczyć, nawet jeśli wydawałoby się to niemożliwe ;) 

Lubię takie opowiadania z przekazem, zresztą pewnie każdy, w szczególności ten kto ma dzieci lubi takie książki :) Sporo czytam moim chłopakom więc takie mądre, ciekawe, zabawne i jednocześnie pouczające historie to coś co cenię szczególnie. Moim zdaniem ta książka właśnie taka jest. Mały szpak jest bardzo ambitny, uwielbia książki więc zdecydowanie można brać z niego przykład, jednak jak wiadomo "nie samymi książkami ptak żyje" ;) Wiedza jest ważna, ale i inne rzeczy także są ważne, jak w tym przypadku nauka latania. Ale równie ważna jest pomoc innych, a także pomoc innym :) 

Właśnie o tym wszystkim opowiada ta książeczka. Wszystko zapisane jest w ciekawy sposób, tekstu nie ma zbyt wiele więc spokojnie taką jedną opowieść można przeczytać "na raz". Kwadratowy i duży format, sztywna okładka, sporo kolorowych ilustracji, duża czcionka. Wszystko mi się tutaj podoba i przyznam, że z przyjemnością przygarnę każdą kolejną książeczkę z przygodami Kajtka małego miłośnika książek :)1 komentarz:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)