1 grudnia 2016

Zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków


Cecylka Knedelek

JOANNA KRZYŻANEK

wydawnictwo: Jedność
ilość stron: 72
format: 21,5x21,5 cm
rok wydania: 2016
dostępna: TUTAJ

Nie tak dawno pisałam Wam o Cecylce Knedelek, ale wiadomo, że seria ta się rozrasta i rozrasta co niezmiernie mnie cieszy! Dlatego pewnie jeszcze nie raz wrócę do książek o przygodach Cecylki i jej małej przyjaciółki gąski Walerii. A ponieważ ich przygody, zawsze, ale to zawsze mają bardzo ważny morał, a wśród tekstu znajduje się mnóstwo przydatnych i ciekawych informacji dla dzieci - z  ogromną przyjemnością będę chwytała po każdą kolejną książkę :)

Poprzednio pisałam Wam o "Dobrych manierach", dzisiaj czas na "Zasady bezpieczeństwa". Jest to kolejna wspaniała książka pełna informacji, które każde dziecko koniecznie musi poznać. Tym razem znajdziemy wewnątrz dziesięć nie długich opowiadań o różnych sytuacjach z życia Cecylki i jej ptasiej przyjaciółki. Narratorką jest tutaj jedna z naszych bohaterek czyli Cecylka.

Dziewięć z tych opowiadań to takie tematy przewodnie. "Na ulicy", "W sklepie", "W łazience", "W pokoju", "W kuchni", "W przedszkolu i szkole", "W ogrodzie", "Na wakacjach", Ratunku, gę, gę, gę". Każdy z tych tytułów to jedna historyjka opowiadająca jakieś niebezpieczeństwo, które przydarzyło się nieuważnej gąsce Walerii. Za każdym razem Cecylka cierpliwie tłumaczy gąsce dlaczego nie wolno czegoś robić, dlaczego jest to tak bardzo niebezpieczne. Dzięki temu mały czytelnik dowie się co się może w danej sytuacji stać.

Ale to oczywiście nie wszystko. Po każdym opowiadaniu znajdują się dodatkowe wskazówki opisujące czego za nic nie wolno robić dzieciom lub co w danej sytuacji powinno dziecko zrobić. Są one dobrane tematycznie i pasujące do głównego tematu opowiadania. Jest tego naprawdę bardzo dużo, ale przytoczę Wam tylko niektóre z nich. Nasze dzieciaczki dowiedzą się na przykład tego, że NIGDY nie wolno przebiegać przez jezdnię, nie wolno wspinać się na półki w sklepach, biegać między regałami, wstawać i skakać w wannie, nie wolno łykać żadnych pachnących płynów czy szamponów znajdujących się w łazience, nie wolno samemu obcinać sobie paznokci, samemu otwierać okna, wtykać samemu wtyczek do kontaktów, dotykać świecących żarówek.

Nie wolno też samemu włączać jakichkolwiek urządzeń w kuchni, nie wolno samemu dotykać , ani sprzątać potłuczonego szkła, nie wolno chodzić z rozwiązanymi sznurowadłami, podchodzić do huśtawki kiedy ktoś się buja, sypać piaskiem na inne dzieci, oddalać się od grupy, rozmawiać z nieznajomymi, skakać do wody na główkę, wchodzić na zamarznięte jeziora lub stawy...


Jak widzicie wypisałam tego sporo, a to tylko bardzo niewielka część tego co znajdziemy w środku. Oczywiście wszystkie te zakazy i porady są bardziej rozwinięte, opisujące co się może stać, dlaczego to ważne aby zrobić coś właśnie tak. Dzięki temu nasze dziecko łatwiej zrozumie grożące w danej sytuacji niebezpieczeństwo oraz skutek jaki ono za sobą niesie. To bardzo ważne, bo sama przestroga z całą pewnością na niewiele by się zdała. Pewnie wleciałoby jednym uchem, a wyleciało drugiem. Ale dzięki rozwinięciu każdej wskazówki nasz maluch pewnie o wiele lepiej przyswoi nową informację, wyobrazi sobie skutek i zanotuje, aby być ostrożnym. 

Może i dziecko nie zapamięta wszystkiego, może czasem ciekawość zwycięży i jakieś niebezpieczeństwo będzie nieuniknione. Ale wiadomo, że człowiek uczy się na błędach i nie zawsze da się uniknąć wszystkiego. Tym bardziej dziecko. Nie jesteśmy w stanie uchronić go przed stłuczeniami, zadrapaniami czy też nawet złamaniami, bo bieganie, skakanie i wspinanie to przecież najlepsze co może być ;) 

Jednak jeśli dzięki tej lekturze dziecko zapamięta jak ważne jest, aby nie odpalać samemu kosiarki, nie iść z nikim nieznajomym nawet jeśli zapewnia, że jest znajomym taty czy też  to, że nie wolno bawić się płynami i żelami do czyszczenia zlewów i toalet to i tak będzie duży sukces. Właśnie takie wskazówki i rady tutaj znajdziemy, zarówno te błahe przestrzegające przed niewielkim niebezpieczeństwem jak i takie naprawdę poważne, które mogą uratować naszemu dziecku życie. Ja jestem zachwycona. Jest to bardzo mądra, pomocna i jednocześnie niezwykle zabawna książka. Kolorowa i ładna! Polecam ogromnie i z niecierpliwością oczekuje nowego tytułu "Pierwsza pomoc" :) 1 komentarz:

  1. Świetma książka i rewelacyjna pomoc dla rodzica w uświadomieniu dziecka i oswojeniu go z niebezpieczenstwami jakie czają sie w naszym codziennym życiu :-) Mój syn jeszcze malutki ale szybko urośnie i książka poczeka na niego, kupie na pewno :-)

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)