16 lutego 2016

Już wiem dlaczego...


365 prostych odpowiedzi na trudne pytania

ALEKSANDA PASTERIS

wydawnictwo: Debit
ilość stron: 192
format: 20,5x29 cm
rok wydania: 2015
cena: 27,90 zł

Już minął prawie rok, od kiedy Marta polecała Wam bardzo fajną książeczkę dla ciekawskich dzieciaków. Nosi ona tytuł "Wytłumacz mi dlaczego..." i wyjaśnia małym czytelnikom aż 365 różnych ciekawostek o świecie. Dziś mam okazje pokazać Wam pewnego rodzaju kontynuację tej serii. Tym razem książka nosi tytuł "Już wiem, dlaczego...", ale podobnie jak w ej poprzedniej lekturze jest tu poruszonych 365 przeróżnych ciekawostek, które mogą zainteresować dzieciaki. Bez względu na płeć, zainteresowania czy wiek. Jestem pewna, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie :)

Lektura ta podzielona jest na 9 rozdziałów. Pierwszy z nich dotyczy ciała człowieka. Znajdziemy w nim więc takie informacje jak: dlaczego palenie papierosów jest niezdrowe?, dlaczego starsze osoby mają zmarszczki?, dlaczego ziewamy?, co to jest choroba morska?, co to jest zapalenie wyrostka robaczkowego?, dlaczego lecą nam łzy?, jak się goi rana? itd. itp. Pytań w tym dziale jest kilkadziesiąt i jak widzicie są one bardzo urozmaicone. A to przecież jeszcze nie wszystko. Co jest dalej? Rozdział drugi nosi tytuł Historia świata. Ten jest znacznie mniejszy od poprzedniego, a zagadnienia, które znajdziemy wewnątrz to między innymi: gdzie odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie?, gdzie wynaleziono papier?, dlaczego wokół niektórych miast są mury?, gdzie była Atlantyda?, Jak powstało państwo Liberia? itp. Ciekawe? Na pewno. Choć niektóre tematy na pewno będą jeszcze mało interesujące dla mojej 8 latki. Ale większość z pewnością jej się przydadzą. Chociażby pytanie dotyczące śladów człowieka lub historii monety. Moja ciekawsza córeczka będzie zachwycona!

Kolejny dział to Przyroda i środowisko. Ten także jest dość skąpy w pytania, ale spokojnie. Kolejne na pewno nam to zrekompensują. Tak więc w tym dziele przeczytamy o tym dlaczego żywność przechowujemy w lodówce?, dlaczego trzeba myć ręce przed jedzeniem?, dlaczego w chlebie są dziury?, co to są błędne ogniki?, dlaczego wygotowuje się butelki dla niemowląt? itp. Tutaj pytań jest niewiele, ale jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat przyrody, warto zerknąć dalej. Bowiem kolejny rozdział to Rośliny! I kolejne ciekawostki do poznania to na przykład: jak rosną drzewa? Po co na dnie doniczki jest otwór?, dlaczego liście mają żyłki?, dlaczego przycina się drzewa?, w jaki sposób rośliny wspinają się po murze?, dlaczego kwiaty więdną? i wiele wiele więcej. 

W bardzo obszernym dziele Technika, fizyka i chemia znajdziemy odpowiedzi na pytania o tym dlaczego kamień tonie w wodzie?, jak produkuje się jedwab?, dlaczego cukier błyszczy?, jak działa kompas?, w jaki sposób samoloty latają?, po co latawiec ma ogon?, lub chociażby dlaczego w lustrze wody widzimy swoje oblicze? itp. Następny rozdział dotyczy tradycji i powiedzeń, a tam autorka zawarła takie pytania jak: jak się zapisuje muzykę?, o co chodzi z całowaniem się pod jemiołą?, czy na przykład skąd się wzięło określenie 'siedzieć po turecku"? :) Dalej jest Ziemia i wszechświat. W nim przeczytamy o tym co to jest wieczny śnieg?, dlaczego gwiazdy świecą?, dlaczego w nocy nie ma Słońca?, dlaczego satelity nie spadają na Ziemię?, skąd siębiorą powodzie, buzrze, tęcza? i wiele wiele więcej.

I tak zostały mi już ostatnie dwa działy do omówienia. Wiem, że pewnie zanudzam Was już tymi informacjami, ale chciałabym Wam choć odrobinę przybliżyć treść tej lektury. Tak wiec kolejny rozdział to znane osoby. Dziwne? Niekoniecznie. Tutaj przeczytamy bowiem o tym kim był Juliusz Cezar, Tutanchemon, Leonardo DaVinci, Maria Antonina, Jezus, Mahomet, itp. Natomiast ostatni rozdział dotyczy zwierząt. W nim znajdziemy odpowiedzi między innymi na takie pytania jak: co pomaga zwierzętom przetrwać zimę?, dlaczego mole zjadają ubrania?, czy ryby śpią?, w jaki sposób pisklę wylęga się z jaja?, dlaczego żaby skaczą?, gdzie ślimak ma oczy?, jak się porusza wąż?, dlaczego nie ma już tygrysów tasmańskich? itp. Tutaj tych pytań jest całe mnóstwo. Aż trudno wszystkie ogarnąć :)

Jak widzicie w tej publikacji znajdziemy całe mnóstwo pytań i odpowiedzi. Ale najfajniejsze jest to, że możemy z niej korzystać w różny sposób. Jeśli szukamy odpowiedzi na konkretny temat, sięgamy do bardzo szczegółowego spisu treści, dzięki któremu znalezienie odpowiedzi jest banalnie proste. A gdy nie szukamy niczego szczególnego, tylko ot tak chcemy dowiedzieć się czegoś nowego, wystarczy, że zaczniemy czytać wszystkie pytania i odpowiedzi po kolei. Nie są one bowiem rozmieszczone tematycznie, więc po przeczytaniu dziesiątego czy kolejnego zagadnienia nie zaczniemy ziewać z nudów, gdyż wszystkie, które dotąd przeczytaliśmy nie będą dotyczyć jednego lecz wszystkich działów po trochu. Bardzo mi się to podoba. I z decydowanie ten drugi sposób poznawania treści tej książki wydaje mi się ciekawszy. Tym bardziej, że pytań w tej książce jest 365. Możemy więc czytać ją pomału przez okrągły rok. Nie spiesząc się. Ot tak, dla przyjemności :)

Książka ta jest także bardzo fajnie wydana. Ma duży format, grube kartki wewnątrz oraz ciekawą i wesołą grafikę. Dlatego zerkając do środka nie poczujemy się tak, jakbyśmy właśnie sięgnęli po kolejny podręcznik szkolny lub typową książkę edukacyjną. Ta przypomina raczej zbiór zapisków na różne tematy. Nie ma tu miejsca na poważne zdjęcia, schematy czy tabele. W tej publikacji znajdziemy jedynie bardzo zabawne ilustracje, które na pewno rozbawią małego czytelnika i zachęcą do lektury :) Według mnie ciut rozpraszające jest to, że w książce tej użyta jest cała masa różnorodnych czcionek. Co prawda wygląda to dość ciekawie i na pewno zabawnie. Ale nie wiem czy jest takie wygodne do czytania dla młodego człowieka. Moja Alicja jest raczej przyzwyczajona do tych czytelnych i przejrzystych tekstów i gdy tylko trafiała na większe zawijasy miała z nimi mały kłopot. 

Ogólnie muszę przyznać, że ta książka jest świetna. Bardzo interesująca i wesoła. Uczy nasze dzieciaki, rozbudza w nich ciekawość świata. Alicja zawsze bardzo lubiła tego typu publikacje i tym razem wcale nie jest inaczej. Mała lubi zerkać do środka. Podoba jej się to, że każda odpowiedź jest napisana dosłownie w kilku zdaniach więc nie musi spędzać nad książką połowy dnia, by się czegoś dowiedzieć. Odpowiedzi na pytania są tu ujęte w prosty i łatwy do zrozumienia sposób. Nie potrzebne są nam zatem jakieś dodatkowe informacje. Wyjaśnienia. Wystarczy przeczytać to co jest i wszystko staje się jasne. Jak dla mnie super, prawda? Jedyne co bym tu zmieniła, to z przyjemnością zobaczyłabym ta lekturę w twardej oprawie. Miałabym pewność, że będzie nam ona długo służyć nawet jeśli będziemy do niej stale wracać. Fajnie by było, gdyby kartki były wewnątrz wszywane, a nie wklejane, tak jak jest teraz. Cała reszta według mnie jest super. Polecam!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)