23 października 2015

Zaczarowany las


JOHANNA BASFORD

wydawnictwo: Nasza Księgarnia
ilość stron: 96
format: 24x24 cm
rok wydania: 2015
cena: 24,90zł 19,90zł

Śledząc nowości książkowe na polskim rynku zauważyłam, że ostatnio ogromną popularnością cieszą się kolorowanki dla dorosłych. Podobno pomagają nam się one zrelaksować. Sprawiają, że złe samopoczucie odchodzi w dal, a my czujemy się lekko i beztrosko. Tak przynajmniej czytałam, bo sama nie odczuwam niczego takiego. Choć przecież w moim domu jest już jedna taka kolorowanka, o którą wciąż muszę walczyć z moją starszą córką. A teraz jeszcze do tej pierwszej dołączyła druga, bardzo podobna w nadziei, że nasze przepychanki, która, kiedy i co koloruje staną się mniej zażarte. Ale te książki z całą pewnością nie służą mi do rozładowania napięcia. Nie sięgam po nie, gdy jestem zła lub zdenerwowana. A jednak zaglądam do nich tak często jak to tylko możliwe. Dlaczego? Sama nie wiem. Ale ja je po prostu uwielbiam!

Odkąd pamiętam, zawsze lubiłam kolorowanki. Gdy byłam bardzo mała wielką frajdę sprawiało mi zapełnianie poszczególnych pół i cieszyłam się jak szalona, gdy udało mi się bez najmniejszego kłopotu nie wyjeżdżać za kreski. Z czasem podwyższałam sobie nieco poprzeczkę. Starałam się dobierać ciekawie kolory, dbałam o to, by były one jak najbardziej nasycone, dokładnie wypełnione itp. I pewnie będziecie teraz zdziwieni, ale kolorowanki towarzyszyły mi naprawdę bardzo długo. Pamiętam, że jeszcze kończąc podstawówkę miałam w domu jakąś malowankę, po którą niekiedy sięgałam. A wiecie jak wtedy wypełniałam te wszystkie pola? Kolorując uczyłam się nadawać obrazkom efekt trójwymiaru. Starałam się robić cienie i przebłyski. Tak by pokolorowane obrazki wyglądały jak najbardziej realnie :)

Potem czas sprawił, że moje małe hobby odeszło w niepamięć. Aż do momentu, kiedy zobaczyłam te oto książki. Poprzednio opisywałam Wam dokładnie jak wygląda pierwsza części tej cudownej serii pt. "Tajemny ogród". Dziś skupię się na nowości, którą znajdziecie w ofercie wydawnictwa Nasza Księgarnia. A jest nią kolorowanka pt. "Zaczarowany las". Wspaniała, pełna niesamowitych obrazków kolorowanka, która zachwyciła mnie od momentu, kiedy tylko ją ujrzałam. I naprawdę cieszę się jak dziecko, że trafiła w moje ręce. Na pewno nie będzie czekała długo, bym razem z Alicją zapełniła ją kolorami :)

Zaczarowany las podobnie jak swoja poprzedniczka to przede wszystkim książka pełna przeróżnych bardzo ciekawych obrazków do pokolorowania. Znajdziemy tu grafiki pełne drobnych szczegółów, zwierzęta wykonane tak, by ich malowanie sprawiało nam nie lada frajdę. Tajemnicze miejsca, niesamowite zakamarki i wiele wiele więcej rysunków, które na pewno nie raz nas zaskoczą. Dla mnie w tych książkach najpiękniejsze są rośliny. Pnący się bluszcz, delikatne kwiaty, liście o różnorodnych kształtach itp. Uwielbiam kolorować właśnie takie grafiki. Są naprawdę cudowne, a gdy nabiorą barw dzięki mojej pomocy, mam wrażenie, że obrazek, nad którym właśnie pracowałam zaczyna tętnić życiem. Oj, przy odrobinie wyobraźni poczujemy ciepły wietrzyk na karku i słodki zapach kwiatów... ;)

Ale jeśli samo kolorowanie nam nie wystarcza, możemy także przy okazji zabawić się w detektywów. Ponieważ podobnie jak w "Tajemnym ogrodzie" tutaj także autorka ukryła różnego rodzaju symbole, których odnalezienie umożliwia rozwiązanie zagadki zaczarowanego lasu. Elementy te poukrywane są w całej książce. Na samym początku mamy jedynie wskazówkę ile jakich symboli musimy zdobyć. I nic poza tym. Teraz nie pozostaje nam zatem nic innego jak chwycić za flamastry czy kredki i rozpocząć zabawę. A w tej lekturze, jak sami zresztą widzicie jest co robić. Tutaj z cała pewnością nie możemy narzekać na nudę. Każdy znajdzie coś dla siebie, gwarantuję Wam to :)

Ta książka sprawia, że zaczynając zabawę mamy okazję znów poczuć się jak za dawnych lat. Pozwalamy sobie na odrobinę zapomnienia i po prostu rewelacyjnie się bawimy. Poza tym "Zaczarowany las" dzięki licznym, niepowtarzalnym malowankom przyciąga uwagę nie tylko nas dorosłych, nie tylko młodzieży, ale także znacznie młodszych od nas czytelników. Ta kolorowanka naprawdę czaruje. I sprawia, że po kredki chwyta każdy. Nie tylko miłośnicy prac plastycznych, ale po prostu każdy, kto tylko zerknie do wewnątrz. U nas wszyscy chętnie coś tam "zmalują". Tylko najmłodsza pociecha - poszkodowana. Żal nam dawać jej takiej cudnej książki do mazania, skoro ona jeszcze nie do końca wie na czym polega kolorowanie. Ale cała reszta z przyjemnością sięga po tą odrobinkę zapomnienia. 

Książeczka ta oczywiście jest także bardzo fajnie wydana. Nie musimy martwić się o to, czy nasze dzieło nie pojawi się także na grafice po drugiej stronie kartki, gdyż papier jest wystarczająco gruby by temu zapobiec. Kontury są wyraźne, obrazki ciekawe. A dla prawdziwych artystów znajdzie się także pole do popisu, czyli własnej twórczości. Bowiem niektóre rysunki nie zapełniają calutkiej kartki i spokojnie możemy spróbować własnych sił podczas zabawy. Bardzo podoba mi się także to, że w tej książce jest do kolorowania dosłownie wszystko. Jeśli mamy taka ochotę, możemy nawet dodać barw same okładce! Wszystko zależy od nas i naszej wyobraźni! Wspaniale, prawda?

Dlatego też nie przedłużając - gorąco Wam tą kolorowankę polecam! Jest cudowna!

2 komentarze:

  1. Tej jeszcze nie mam, ale kolorowanki uwielbiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tej jeszcze nie mam, ale kolorowanki uwielbiam.

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)