16 kwietnia 2014

Prawie wszystko o... Dinozaury


wydawnictwo: Jedność
ilość stron: 240
format: 21,5x28,5 cm
rok wydania: 2014
cena: 32 zł

O dinozaurach było już nie raz i z całą pewnością jeszcze nie raz będzie, ponieważ ja jako matka chłopca szczególnie wiem jak to te prehistoryczne gady uwielbiane przez małych panów potrafią być. Zresztą nie tylko panowie lubią dinozaury prawda? Jestem pewna, że i nie jedna z Waszych córeczek z chęcią zaglądnęłaby do takiej książki :)

Ta książka to taka prawdziwa zbiornica wiedzy o prehistorii. W środku znajdziemy aż 240 stron pełnych przeróżnych informacji, a między nimi podział na 14 rozdziałów: Świat prehistoryczny: przed dinozaurami, w erze diznozaurów i po dinozaurach, Dwa kroki od dinozaurów, Pierwsze dinozaury, Dilfozaury, ceratozaury i abelizaury, Megalozaury i spinozaury, Karnozaury, Od celurozaurów do tyranozaurów, Maniraptorokształtne, Dinozaury ptasie, Pierwsze zauropodomorfy, Zauropody, Stegozaury i ankylozaury, Ornitopody, Pachycefalozaury i ceratpsy.

Wszystko co wymieniłam powyżej to nazwy rozdziałów. Można sobie na nich połamać język, nie? Ale nie martwcie się nie będę Wam tutaj wszystkich wyżej wymienionych opisywać. Za dużo by tego było, a jeśli będziecie ciekawi to wystarczy sięgnąć po tę książkę :)

Jednak powiem Wam jeszcze, że każdym z tych rozdziałów znajdują się kolejne mniejsze działy, opisane bardziej drobiazgowo. Na początku na przykład dowiemy się co nieco o naszej planecie, o jej tworzeniu, o powstaniu życia na Ziemi, o tym co było przed dinozaurami, w trakcie ich życia i po ich wyginięciu. Poczytamy też o skamieniałościach i kościach dinozaurów odkrywanych do dziś... Kolejne działy to oczywiście masa kolejnych informacji i ciekawostek na temat poszczególnych rodzajów i odmian tych wielkich gadów. W końcu tutaj tak jak w życiu psa czy kota można znaleźć wiele różnych "ras" :)

Dinozaury to naprawdę bardzo rozległy temat. Wcale nie dziwię się, że można o nich tak wiele napisać. Żyjące na przełomie milionów lat, potężne, groźne, zarówno roślinożerne jak i mięsożerne, wodne, latające czy żyjące na lądzie, na dwóch lub czterech nogach, opancerzone lub obrośnięte piórami... Każdy inny, każdy niezwykle fascynujący i ciekawy.

Można by tak o nich pisać pewnie i bez końca, choć tak naprawdę pewnie nigdy w życiu nie dowiemy się jak to wszystko naprawdę wyglądało. Nikt nigdy tego nie widział, nikt nie może opisać tego wszystkiego z własnego doświadczenia. To wszystko to suche fakty odkryte dzięki przeróżnym badaniom. Nie wiem jak Wy, ale mi to w zupełności jednak wystarcza. Nie chciałabym, aby dinozaury nadal żyły. Zbyt wielkie i niebezpieczne to były stworzenia.

Mimo wszystko i tak lubię te zwierzęta, ciekawią mnie i zawsze z chęcią sięgam po różne informacje o nich. A Nikodem? On to w ogóle je uwielbia :) Ta książka jest więc idealna zarówno dla nas jak i dla każdego innego fana tych prehistorycznych gadów. W środku znajduje się cały ogrom wszelkiego rodzaju informacji, wyjaśnień, opisów, liczb, ciekawostek. Do tego po zakończeniu każdego rozdziału kilka pytań, aby sprawdzić zapamiętaną wiedzę oraz mnóstwo przeróżnych kolorowych ilustracji. Warto zaglądnąć do tej książki. Albo raczej księgi, ponieważ zarówno jej rozmiary, waga oraz zawartość spokojnie nazwane mogą zostać prawdziwą encyklopedią :)3 komentarze:

  1. Kiedyś lubiłam dinozaury, nie wiem, jak to by było teraz.

    OdpowiedzUsuń
  2. ... czyli straszne smoki,jak to mówi moja córka :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fakt, o dinozaurach można pisać i pisać, a i tak nie dowiemy się jak było naprawdę. Wiele jest znaków zapytania, ale pewnie dlatego tak bardzo nas interesują :)

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)