17 lutego 2014

Origami. Sztuka składania papieru


PIERWSZE KROKI

wydawnictwo: Jedność
ilość stron: 96
format: 20,5x28 cm
rok wydania: 2014
cena: 19 zł

Origami - piękna japońska sztuka składania papieru. Nie będę Wam tu pisała jak bardzo ją uwielbiam itd. Niestety wcale tak nie jest. Niedawno pisałam Wam jakie trudności zawsze miałam ze złożeniem papierowego samolocika, aby ładnie latał :P Ale dobra i zrozumiała instrukcja robi swoje. I jeśli się człowiek skupi i przyłoży to z całą pewnością poskłada papier tak jak być powinien złożony ;)

Trafiła do nas pewna nowość wydawnictwa Jedność. Jak widzicie jest to oczywiście origami. Ale ta książka nie jest żadnym skomplikowanym poradnikiem czy albumem. Tutaj znajdziemy dosyć łatwe instrukcje przedstawiające nam tylko i wyłącznie zwierzęta. Jest tutaj dział ze stworzeniami morskimi, a wśród nich na przykład pingwin, foka, delfin, rekin. Dalej są zwierzęta hodowlane, między innymi świnka, królik, koń czy krowa. Następnie dzikie zwierzęta, a tam lis, wąż, żyrafa, żabka. Zwierzęta domowe to na przykład chomik, szczeniaczek, złota rybka czy mysz. Ptaki i motyle, a tam łabędź, pelikan, gołąb, sowa, motyl/ Na sam koniec prawdziwa gratka dla fanów dinozaurów, bo w tym rozdziale znajdują się diplodok, plejozaur, stegozaur czy też tyranozaur :)

Na początku książki znajduje się wprowadzenie w którym wyjaśnione są na przykład znaki używane w instrukcjach, jest tutaj także kilka podstawowych baz. Wytłumaczone jest co to jest wgięcie do wewnątrz lub na zewnątrz, zobaczymy jak zrobić bazę latawca, ryby, trójkąta, kwadratu czy też żurawia. Tak naprawdę nie znam się na tym kompletnie, ale czytając i przeglądając to wszystko zaczynam rozumieć na jakiej zasadzie to działa ;)

Tak jak wspominałam, w każdym rozdziale umieszczone jest po kilka zwierzaków. Przy każdym z nich znajdziemy najpierw krótki opis tego gatunku, dalej oczywiście szczegółowa instrukcja. Wszystko pokazane jest na obrazkach. Każdy krok jest ponumerowany, dokładnie wyjaśniony oraz zobrazowany. Jest oczywiście pokazany także efekt końcowy oraz zaznaczony stopień trudności danej figurki. Niektóre są naprawdę bardzo łatwe, inne średnie czy też nawet trudne. Nie robiłam wszystkich, nie mogę powiedzieć czy ze wszystkimi umiałabym sobie poradzić. Jednak Nikodem jest na to jeszcze zdecydowanie za mały. Nie potrafiłby pozaginać papieru prosto, w taki sposób jak trzeba. Jednak nie zmienia to wcale faktu, że przy moim składaniu frajdy miał mnóstwo, dopingował mnie i pośpieszał, bo natychmiast chciał się bawić swoimi nowymi zwierzakami ;)

Dużym plusem jest tutaj również to, że do książki tej dołączona została paczuszka z arkuszami papieru. Są to takie kwadraciki, z jednej strony kolorowe, z drugiej białe idealnie nadające się do składania pokazanych tutaj zwierzaków. Szkoda, że papierki mają tylko cztery kolory - czerwony, niebieski, żółty, zielony. Ale najważniejsze, że otwierając tę książkę, już od ręki można zacząć składać co nam się tylko spodoba :)

Już nie raz miałam do czynienia z książeczkami o origami. Już nie raz coś takiego składałam. Ale nie jest to zdecydowanie moje ulubione zajęcie ;) Jednak dziecko moje bardzo polubiło zabawę tymi zwierzakami i co rusz chce, abym złożyła mu jakieś nowe, które koniecznie w danym momencie potrzebuje. Powiem Wam, że złożenie go nie sprawia mi wcale tak wiele trudności jakbym się tego mogła spodziewać ;) Ta pozycja jest zdecydowanie ładna, dobrze tłumacząca co i w jaki sposób należy złożyć. Dokładna instrukcja, do tego wszystko pokazane na ilustracjach. Wszystko bardzo przejrzyste i kolorowe. Zdecydowanie mogę polecić ją dla fanów origami :)


3 komentarze:

  1. Mamy trochę inną, ale nam nie wychodzi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam origami, ale takich zwierzątek nigdy nie robiłam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiedyś próbowałam swoich sił w składaniu karteczek ale szybko straciłam cierpliwośc do tego ;)

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)