27 listopada 2013

Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Jedzenie i świętowanie


JOANNA KRZYŻANEK

wydawnictwo: Święty Wojciech
ilość stron: 64
format: 19,5x19,5 cm
rok wydania: 2010
cena: 22 zł

O poradniczku Gabrysi i Kajtka pisałam już dwa razy, ale to nadal nie koniec ponieważ te tomiki są aż cztery :) Dzisiaj chciałabym zaprezentować i jak zwykle pozachwalać Wam kolejny z nich. Mimo, ze to część pierwsza to do nas trafiła jako trzecia. Jednak to kompletnie nie ma znaczenia. Nie trzeba ich czytać w kolejności, bo każda część dotyczy czegoś innego. Tym razem temat na czasie ponieważ jest to "Jedzenie i świętowanie".

Jak się pewnie domyślacie, książeczka którą dzisiaj Wam prezentuje opowiada nam, a właściwie naszym dzieciom o dwóch zagadnieniach. Jednak rozdziałów są cztery. Pierwszy z nich to "Owsianka z poziomkami, czyli co jeść, by być zdrowym". Poczytamy tutaj o tym jak ważne jest odpowiednie odżywianie, co to są białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, ile posiłków dziennie powinno się jeść, ile płynów powinno się pić. Będzie też o tym, że przed każdym posiłkiem trzeba umyć ręce, a po każdym posiłku zęby. Jest tutaj także co nieco o układzie pokarmowym i o tym co się dzieje z jedzonkiem w naszym organizmie. Na koniec są dwa pyszne przepisiki na owocową i warzywną pychotkę.

Drugi rozdział to "Chrupanki, czyli małe i duże świętowanie". Tutaj znajdziemy spis wszystkich ważniejszych i mniej ważnych świąt (oczywiście wraz z datami), które obchodzi się w naszym kraju. Jest to naprawdę ciekawy pomysł, po powiem Wam szczerze, że nawet ja o wielu z nich nie miałam pojęcia, a przecież to tylko niewielka ich część :) Dalej są jeszcze przepisy i pomysły między innymi na urodzinowe minitorciki, gąsienice z chrupek, ciasteczka z wróżbami czy maskę karnawałową.

Kolejny rozdział to "Piernikowa choinka, czyli grudniowe świętowanie". Temat jak najbardziej na czasie i my z Nikodemem z przyjemnością zagłębiamy się w niego szczegółowo i dokładnie :) A ponieważ święta Bożego Narodzenia są moim zdaniem najwspanialszymi i najbardziej magicznymi świętami w całym roku to bardzo cieszy nas fakt, że mają one swój własny osobny rozdział :) Poczytamy tutaj o zwyczaju strojenia choinki, o ozdobach świątecznych, o tym jak zadbać o żywe drzewko. Jest też kilka słów o samej Wigilii, o dwunastu potrawach, o oplatku, o Świętym Mikołaju oraz o tym jak Wigilia wygląda w innych krajach. No i są także pomysły na gałgankową choinkę, na pierniczki oraz kartkę świąteczną.

Ostatni rozdział dotyczy kolejnych pięknych i tym razem wiosennych świąt "Gałgankowe jajko, czyli wiosenne świętowanie". A jak wiosna to oczywiście nie może zabraknąć także Wielkanocy. Tutaj także znajdują się krótkie opisy między innymi Wielkanocy, Wielkiej Soboty, Niedzieli Wielkanocnej. Poczytamy też o święconce, o dzieleniu się jajkiem, o kraszankach i pisankach oraz dowiemy się w jaki sposób możemy stworzyć sobie gałgankowe jajko czy też jajko na słodko :)

W tym wszystkim towarzyszą nam oczywiście nasi mali przyjaciele czyli Gabrysia i Kajtek. A ja jak zwykle powiem Wam, że jestem bardzo zadowolona. Taka to niepozorna książeczka, bo w końcu wcale nie jest zbyt gruba, a jednak masa w niej przeróżnych ważnych i mniej ważnych informacji i ciekawostek. Dzięki niej dziecko ma okazję dowiedzieć się wielu różnych rzeczy, w tym przypadku na temat jedzenia i różnych świąt. Moim zdaniem takie poradniczki to bardzo ciekawy pomysł i aż mi smutno na myśl, że przed nami pozostał już ostatni z nich. Ja jestem za tym, aby serię rozbudować o kolejne fajne i ważne tematy. Jestem pewna, że wielu fanów tych poradniczków byłoby bardzo zadowolonych :)


1 komentarz:

  1. Sama z chęcią bym się z nią zapoznała, zwłaszcza z tym świątecznym rozdziałem.

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)