4 listopada 2013

Mitologie świata


OPRACOWANIE ZBIOROWE

wydawnictwo: Olesiejuk
ilość stron: 320
format: 18,5x24,5 cm
rok wydania: 2013
cena: 39 zł

Gdy miałam jakieś 14 czy 15 lat zafascynowały mnie mity greków i rzymian. Uwielbiałam czytać historie z różnymi ciekawymi bogami w roli głównej. Nie, żebym nagle zaczęła wierzyć w ich istnienie. Dla mnie to była taka rozrywka. Podziwiałam pomysłowość ludzi i bawiłam się czytając te wszystkie niestworzone historie. Potem szybko ta fascynacja minęła, lecz pozostał sentyment. I jeszcze czasem zerkam do mitologii by poprzypominać sobie moje ulubione historyjki :)

Gdy więc zobaczyłam tę książkę w ofercie wydawnictwa OLESIEJUK, pomyślałam, że muszę ją mieć. Wystarczył rzut oka na jej okładkę i już wiedziałam, że znajdę w niej wszystko, czego tylko zapragnę w tym temacie. A informacja, że lektura ta ma aż 320 stron utwierdziła mnie tylko w tym przekonaniu. Wygląda na to, że trafiła mi się istna encyklopedia mitologii!!

Tak więc jak tylko książeczka ta trafiła w moje ręce rozpoczęłam lekturę. I nie ukrywam, że byłam mile zaskoczona już po pierwszych kilku stronach. Bowiem w tej publikacji znajdziemy nie tylko informacje dotyczące mitów greckich i rzymskich, ale również egipskich, celtyckich, europejskich, indyjskich, tybetańskich, chińskich, japońskich, mongolskich i wielu wielu innych. Zatem urozmaicenie - gwarantowane. A czytania starczy nam na wiele długich dni. 

A czego tak naprawdę dowiemy się z tej książki? Wszystkie informacje zawarte w tej encyklopedii są podzielone na poszczególne kraje. A każdy rozdział rozpoczyna się od zarysu historycznego mitologicznej tradycji danego regionu, by potem przejść do pozostałych wiadomości takich jak: przykładowe mity, postacie mitologiczne, bogowie, mitologia w sztuce oraz najważniejsze motywy itp. Oczywiście na końcu książki nie zabraknie także spisu rzadziej spotykanych terminów, indeksu poszczególnych postaci, czyli bogów, bohaterów oraz indeksu rzeczowego, w którym znajdziemy tematy, miejsca i inne elementy mitologii.

Jak sami widzicie - określenie "encyklopedia" pasuje tu idealnie. Bowiem wiadomości w tej książce jest całe mnóstwo. A przy tym ciekawostki te są bardzo bogato zilustrowane co jeszcze bardziej zachęca do lektury. Znajdziemy tu głownie zdjęcia różnych dzieł sztuki zarówno tych współczesnych nawiązujących do tradycji mitologicznej jak i tych sprzed setek lat. Dzięki tym fotografiom możemy dowiedzieć się na przykład jak wyglądała babilońska mapa świata, podziwiać zdobienia widniejące na kotle z Gundestrum czy też przyjrzeć się szacie noszonej przez cesarzy chińskich. Zobaczymy ołtarz wykonany przez mitycznego założyciela narodu koreańskiego, obejrzymy ozdobną głowę buddy, a nawet dowiemy się jak wyglądał kamień runiczny, któremu niegdyś przypisywano magiczne i ochronne właściwości. Oczywiście takich przykładów mogłabym tu wymieniać jeszcze wiele wiele więcej. Jednak, gdybym chciała Wam wymienić wszystko co znajduje się w tej książce na pewno zabrakłoby mi cierpliwości...

Moim zdaniem ta książka jest naprawdę ciekawa. Oczywiście pod warunkiem, że interesuje nas taka tematyka. Bo jak wiemy mitologię nie każdy musi lubić. Ja osobiście nie mam nic przeciwko, a nawet powiedziałabym, że lubię sobie co nieco na ten temat poczytać. Dlatego też z przyjemnością zaglądam do tej lektury i chętnie poszerzam swoja wiedzę o mitach. Już nie tylko tej pochodzącej z Grecji i Rzymu. Ale także o tych mniej znanych, a przecież równie ważnych.

Polecam :)

1 komentarz:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)