24 września 2013

Zwierzęta wokół nas. Cztery pory roku


wydawnictwo: Debit
ilość stron: 96
format: 21,5x30,5 cm
rok wydania: 2012
cena: 27,90 zł

Choć książek o zwierzętach u nas nie brakuje to ja wciąż niezmiennie nie potrafię powstrzymać się przed gromadzeniem kolejnych :) Każda z takich książek jest nieco, każda przekazuje również nieco inne informacje, z każdej bez wyjątku można dowiedzieć się wielu różnych ciekawych rzeczy. Ach jestem uzależniona, zdecydowanie! Teraz pozostaje tylko mieć nadzieję, że Nikodemowi się nie rozmyśli i książki nadal będzie kochać tak jak kocha je teraz i że chęć zdobywanie wiedzy w nim ie osłabnie, bo mamy z czego zdobywać wiedzę, oj mamy ;) 

Tym razem nie potrafiłam "przejść" obok tej okładki obojętnie... Zbliża się jesień, a tutaj taka piękna, złotolistna okładka. To jako pierwsze rzuciło mi się w oczy, ale tytuł również mnie zaciekawił. W końcu wszystko co o zwierzętach musi być ciekawe prawda ;) ?

Jest to książka, w której poznamy nieco bliżej kilka zwierzaków mieszkających w naszym otoczeniu. Nie trzeba nawet daleko się wybierać. Wystarczy na przykład przejść się do lasu, a tam znajdziemy całe mnóstwo zwierząt, które wspaniale potrafią się ukrywać, ale może jeśli wytężymy dobrze wzrok i będziemy zachowywać się cicho to uda nam się zobaczyć jakiś ciekawy okaz...

Na początku poczytamy co nieco o środowiskach życia zwierząt, Niektóre z nich preferują wiejskie klimaty, inne wolą zabudowane miasta, jeszcze inne parki, ogrody, pola, lasy, stawy... Każdy gatunek ma inne preferencje, do innego życia jest przyzwyczajony, w innym otoczeniu potrafi poradzić sobie z przetrwaniem...

Dalej znajdziemy szczegółowe opisy poszczególnych zwierząt. Jest tutaj dużo ptaszków na przykład wróble, szpaki, sikorki, kosy, sowy, dudki, kaczki, kukułki... Są też małe gryzonie takie jak popielica, orzesznica, mysz, zając... Ale jest tutaj również wiele innych zwierzaków między innymi jeż, ślimak, kret, pająk, nietoperz, kuna, wiewiórka, lis, daniel... Przy każdym z tych zwierząt znajdziemy opis z którego dowiemy się na przykład tego czym dane zwierzę się żywi, gdzie mieszka, jakie ma wymiary itd. Poza tym dowiemy się co te zwierzaki robią w poszczególnych porach roku. Na końcu znajduje się również słowniczek z tłumaczeniem wielu słów użytych w książce.

Całość prezentuje się naprawdę ciekawie i ładnie. Twarda oprawa, masa informacji i piękne ilustracje daje nam wspaniałe połączenie. Ja po raz kolejny z ogromną przyjemnością zagłębiłam się w świat zwierząt, dorobiłam się kolejnej porcji ciekawostek i z chęcią opowiedziałam o tym Nikodemowi. Już teraz widzę, że uwielbia on zwierzęta, mam przeogromną nadzieję, że to mu nie minie. I właśnie dzięki takim książkom mam nadzieję tę miłość do przyrody utrzymać :)


1 komentarz:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)