11 lipca 2013

Bardzo pomysłowe eksperymenty


DO ZROBIENIA W DOMU I NA DWORZE

RUTH GELLERSEN, ULRICH VELTE

wydawnictwo: Jedność
ilość stron: 88
format: 22x26 cm
rok wydania: 2013
cena: 26,90 zł


Czy Wasze dzieci lubią eksperymenty? Jestem pewna, że tak, w końcu eksperymentem można by nazwać wszystko co wiąże się z odkrywaniem przez dziecko otaczającego go świata. A ponieważ każde dziecko jest wspaniałym obserwatorem i badaczem otoczenia to do nas rodziców należy aby ułatwić i utrwalić w naszych pociechach chęć eksperymentowania. Nie zawsze muszą to być jakieś skomplikowane rzeczy kojarzące nam się z chemią. Przecież eksperymentem dla dziecka może być wszystko nawet zabawa smakami, piaskiem, światłem czy też wodą...

W książce tej znajdziemy aż 32 eksperymenty. Tak jak wskazuje tytuł są one nie tylko pomysłowe, ale również można je wypróbować i w domu i na dworze. Podzielone są na cztery rozdziały:

- Dla kreatywnych artystów - czyli siedzimy w domku i wcale się nie nudzimy :)
- Dla ciekawskich przyrodników - czyli korzystamy ze słoneczka i eksperymentujemy na dworze :)
- Dla badających smakoszy - czyli przenosimy badania do kuchni :)
- Dla chętnych do nauki roztrzepańców - czyli nauka też może być zabawą :)

Eksperymenty tutaj zawarte są naprawdę przeróżne. Mały badacz może pobawić się cieniem, poszaleć z kolorami, zbudować drogę, sprawdzić jak wybucha wulkan, stworzyć własną mini lodówkę, zobaczyć jak działa zapora, stworzyć balonową wyścigówkę, własny kompas czy też latający spodek :) Do wyboru do koloru :)

Książeczka ta jest naprawdę bardzo ładnie wydana. Wszystkie eksperymenty znajdują się na osobnych kartkach, przez co jest bardzo przejrzyście. Każdy z nich oznaczony jest stopniem trudności dzięki czemu wiemy czy dziecko może wykonać zadanie samo czy też będzie potrzebowało naszej pomocy. Na marginesie znajduje się lista z potrzebnymi rzeczami. Eksperymenty te natomiast za każdym razem są zobrazowane jak wykonać je krok po kroku. Do każdego obrazka jest również opis. Dodatkowo znajdziemy tutaj również różne rameczki zawierające wyjaśnienie "dlaczego tak się dzieje", jakieś instrukcje jak należy się bawić czy też ciekawostki popularnonaukowe, które z pewnością zaciekawią naszą pociechę.
Książka ta jest kolorowa, z wesołymi ilustracjami, różnymi wyjaśnieniami. Wszystko to jest naprawdę czytelne i bardzo pomysłowe. 

Zapewne każdy ciekawy świata badacz znajdzie tutaj coś dla siebie, bez różnicy czy na dworze jest piękne słoneczko czy też pada ulewny deszcz. W końcu eksperymentować można zarówno w domku jak i na dworze :) Bardzo fajne jest to, że z wieloma z tych rzeczy nasze dziecko poradzi sobie z pewnością samo. Dzięki temu odkryje bardzo wiele wspaniałości. Dowie się jak coś działa, jak to się tworzy. Nauczy się tworzenia doświadczeń, organizowania sobie czasu, miejsca pracy itd. Jest to taka nauka połączona z zabawą, czyli coś co na pewno lubią dzieciaki :) Dlatego gorąco polecam, z tą książką z pewnością nie będziecie się nudzić!


1 komentarz:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)