23 maja 2013

Jem intuicyjne


REWOLUCYJNY PROGRAM, KTÓRY DZIAŁA

EVELYN TRIBOLE, ELYSE RESCH

wydawnictwo: Harmonia
ilość stron: 340
format: 16,5x23,5 cm
rok wydania: 2013
cena: 44 zł

Chyba jak większość kobiet marzę o tym, aby schudnąć. Niestety po urodzeniu dziecka zostało mi nieco nadprogramowych kilogramów, a do stosowania diet nie potrafię się zmusić. Odmawianie sobie jakieś drobnej przyjemności w formie jedzenia to nie dla mnie. Uwielbiam słodkości i na żadnej diecie zabraniającej ich jedzenia bym nie wytrzymałą :P Ale okazuje się, że są sposoby dzięki którym wcale nie trzeba sobie odmawiać wszystkiego co się lubi. Trzeba raczej podejść do tego z głową, a jest spora szansa na schudnięcie...

W moje ręce trafiła książka o sposobie żywienia, a dokładniej o jedzeniu intuicyjnym. Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1995 roku. Od tamtej pory wprowadzone zostało trochę poprawek, nowych danych i informacji na temat badań. Ten egzemplarz jest więc już trzecim wydaniem tej książki.

Jedzenie intuicyjne... Pewnie zastanawiacie się co to takiego i na czym polega? Właściwie sama byłam tego bardzo ciekawa. Podczas czytania wszystko powoli zaczęło mi się rozjaśniać i chyba naprawdę zrozumiałam o co w tym chodzi ;) W jedzeniu intuicyjnym chodzi oczywiście o to, aby jeść to na co mamy ochotę i w takich ilościach jakich potrzebuje nasz organizm. Brzmi niewiarygodnie prawda? Ale niestety to wcale nie oznacza, że jeżeli będziemy jeść tyle ile tylko w sobie zmieścimy to schudniemy. Tutaj wszystko polega na tym, aby wsłuchać się w swój organizm i dowiedzieć się ile i kiedy będziemy musieli zjeść. Musimy po prostu zaufać samemu sobie i nauczyć się odróżniać zwykłą zachciankę od prawdziwego głodu... Bardzo wielu ludzi marzy o schudnięciu i bardzo wielu stosuje przeróżne diety, które często wcale nie pomagają. Jedzenie staje się wtedy wrogiem, a zjedzenie czegokolwiek tłustego lub kalorycznego doprowadza człowieka do wyrzutów sumienia i obwiniania się o brak silnej woli... Jedzenie intuicyjne ma na celu pozbycie się takich myśli, Chodzi tutaj o kierowanie się swoim wewnętrznym głosem.

Książka ta to poradnik, który w całości poświęcony jest właśnie prawidłowemu sposobowi odżywiania. Znajdziemy tutaj bardzo wiele opisów na temat naszego organizmu, diet i żywienia. Przeczytamy tutaj o tym w jaki sposób nauczyć się wsłuchiwania w siebie i w swoje potrzeby. Umieszczone są tutaj również różne tabelki, wykresy, ramki. Wszystko po to, aby w łatwiejszy i bardziej przyswajalny sposób wytłumaczyć nam wszystko na temat prawidłowego odżywiania.

Mimo, ze przeczytałam tę książkę to nie będę ukrywała, że zajęło mi to sporo czasu. Nigdy nie byłam wielką fanką poradników. Jak dla mnie często jest w nich za wiele opisów, które są bardzo rozwlekłe i mało zrozumiałe. O ile łatwiej byłoby gdyby takie poradniki były o połowę krótsze i napisane w bardziej przystępny sposób ;) Ale to tylko taka moja myśl dotycząca ogółu. Tutaj co prawda język jest dość prosty i bez jakiś większych komplikacji możemy zrozumieć to co czytamy. I sądzę, że jeżeli kogoś naprawdę interesuje taka forma żywienia to tym bardziej książka ta powinna przypaść mu do gustu. Ja sama nie specjalnie miałam ochotę na wprowadzenie jakiś radykalnych zmian w sposobie mojego żywienia, ale przyznam szczerze, że jedzenie intuicyjne wydaje się naprawdę niewielką zmianą, w porównaniu z innymi dietami o jakich słyszałam. Czy działa? Tego Wam nie powiem, bo sama jeszcze nie wypróbowałam, ale autorki zapewniają, że skorzystało z tej metody już tysiące osób i są oni bardzo zadowoleni z efektów... Więc może warto się nad tym głębiej zastanowić :)


1 komentarz:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)