9 maja 2013

Detektyw przyrody. Świat roślin


JOANNA WINIECKA-NOWAK

wydawnictwo: Papilon
ilość stron: 128
format: 27x20,5 cm
rok wydania: 2013
cena: 22,12 zł

Dzisiaj prawdziwa gratka dla młodych obserwatorów, którzy uwielbiają przyrodę i szczególnie interesują się roślinami. Jest to książka zarówno do zabawy jak i do nauki. A dzieciaki rządne wiedzy spokojnie będą mogły korzystać z niej przez dobre kilka lat :)

Wraz z Alojzym Mniszkiem wybierzemy się w podróż po świecie roślin. Alojzy jest detektywem przyrody. Odkrywa on przeróżne tajemnice, odpowiada na pytania, robi zdjęcia oraz rysuje, a nawet daje czytelnikom różne zadania do wykonania. Wszystko to oczywiście związane jest z roślinami. Alojzy zabiera nas na wycieczkę na której dowiemy się naprawdę wielu fascynujących rzeczy. Przeczytamy na przykład o tym "Dlaczego każda roślina wygląda inaczej?", "Skąd się biorą nowe rośliny?", "Czy wszystkie rośliny mają kwiaty i owoce?", "Co rośliny robią zimą?", "Czy na dnie jeziora może rosnąć łąka?", "Czy rośliny przyjaźnią się ze zwierzętami"?, "Czy rośliny mogą być groźne dla ludzi?". O tym i o wielu innych sprawach przeczytamy w tej książce, bo tak naprawdę to co wymieniłam  to tylko niewielka część tych wszystkich zagadnień. 

Książka ta składa się z dwudziestu rozdziałów, natomiast każdy z nich ma w sobie jeszcze kilka różnych pytań na które nasz detektyw z przyjemnością nam odpowiada. Dodatkowo dziecko znajdzie tutaj całą masę różnych łatwiejszych i trudniejszych zadań do wykonania podczas zwykłego spaceru, lub podczas wizyty w parku, lesie czy też na łące. Są tutaj również przykładowe doświadczenia jakie dziecko może wykonywać samo lub z pomocą rodzica. na końcu książki znajduje się również "Atlas roślin", który pokazuje oraz opisuje nam wygląd różnych roślinek. Jest tutaj także "Dzienniczek obserwacji terenowych", w którym zamieszczone są wszystkie zadania z książki. Dzięki takiemu fajnemu, małemu dzienniczkowi dziecko szybciutko może zaznaczyć sobie, które zadania już wykonało...

Całość jest naprawdę bardzo ciekawa. Nasz detektyw zachęca dzieciaki do tego, aby one również zainteresowały się przyrodą. W prostu i łatwo przyswajalny sposób opisuje nam różne zjawiska zachodzące w przyrodzie. W interesujący sposób odpowiada na całą masę pytań... Dzięki temu dziecko na pewno z ogromną przyjemnością dołączy się do obserwowania natury, zaspokoi swoją ciekawość w tej dziedzinie i w bardzo fajny sposób spędzi czas.

Książka ta przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5-9 lat. Młodsze dzieciaki z całą pewnością będą miały masę zabawy podczas wykonywania zadań w terenie, starsze natomiast nauczą się bardzo wielu interesujących rzeczy, które bez wątpienia przydadzą się w szkole na lekcjach przyrody czy też później biologii...

Powiem Wam szczerze, że ja sama z przyjemnością zagłębiłam się w lekturę tej książki. Już nie raz wspominałam, że zawsze bardzo lubiłam lekcje biologii, więc rośliny także mnie interesują. Dzięki tej książeczce dowiedziałam się kilku niezwykle fascynujących rzeczy. Nikodem również jest rządny wiedzy więc z przyjemnością zagłębiamy się wspólnie w kolejne kartki pełne informacji. Co prawda nie byliśmy jeszcze w terenie i nie wykonywaliśmy zadań tu zawartych, ale jestem pewna, że niedługo się wybierzemy. Sama nie mogę się już doczekać, jestem pewna, że oboje będziemy mieli przy tym masę frajdy :)


1 komentarz:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)