7 marca 2013

Niezbędnik młodej matki


CHERYL SABAN

wydawnictwo: Olesiejuk
ilość stron: 112
format: 14,5x15 cm
rok wydania: 2013
cena: 14,99 zł


Gdy kobieta ma zostać mamą jej cały świat staje do góry nogami. Nagle wszystko dookoła przestaje być istotne, a jej wszystkie myśli skupiają się wokół tego małego człowieczka, którego nosi pod sercem. Ważne więc by w jak największym stopniu przygotować się do przyjścia na świat naszego maleństwa. A ponieważ po raz pierwszy wkraczamy na tę zupełnie nową drogę niezbędna jest pomoc, która wskaże nam właściwy kierunek.

Jak wiemy wszyscy dookoła nie szczędzą nam dobrych rad. Mamusie wiedzą najlepiej co trzeba, a czego nie należy robić, a koleżanki, które mają już swoje maluszki chciałyby przelać na nas całą swoją mądrość. Nie przeczę, że warto słuchać osób, które mają w tym temacie pewne doświadczenie, jednak musimy zdawać sobie także sprawę z tego, że każda mama ma zupełnie inne doświadczenia oraz wspomnienia z tych ważnych chwil. Nikt nie jest w stanie ogarnąć wszystkiego na raz, nie potrafi wyszczególnić nam każdej istotnej informacji w tak kompleksowy sposób jak dobrze przygotowany poradnik.

Jak już wiecie spodziewam się drugiego dziecka. Nie jestem już początkującą mamą. Mam za sobą prawie 5,5 roczny staż, który stawia mnie na nieco lepszej pozycji niż wszystkie te mamusie, które oczekują pierwszego maleństwa. Jednak teraz, z perspektywy czasu wiem, że mogłam się do tej roli lepiej przygotować. Mogłam lepiej zorganizować czas tuż przed porodem, mogłam inaczej spakować torbę do szpitala, zmienić nieco organizację wśród osób, które z ogromnym zaangażowaniem chcieli pomóc mi gdy wróciłam do domu z maleństwem na rękach. Tak, teraz wiem co bym zmieniła, a co zrobiłam tak jak należy. Ale nauczyłam się tego na własnych błędach, czego nie mogą zrobić początkujące mamusie.

I dlatego właśnie chciałabym polecić im tę oto książeczkę. Jak sam tytuł wskazuje jest to niezbędnik zawierający wszystko to co każda przyszła mamusia wiedzieć powinna. Autorka w pigułce przedstawia nam wszelkie zagadnienia dotyczące oczekiwania na naszą pociechę, przygotowania na jego przyjęcie, wyprawki do szpitala, pierwszych chwil po porodzie, opieką nad niemowlęciem jak również wszystkiego co dotyczy relacji między innymi członkami rodziny, gdy na świecie pojawi się dzieciątko.

Ta książka porusza w zasadzie wszystkie istotne sprawy w bardzo ogólnikowy sposób. Nie znajdziemy tu żadnych szczegółów na temat naszego postępowania, lecz raczej wskazówki na co zwrócić, uwagę, gdzie szukać pomocy lub szerszej informacji. Nie jest to zatem poradnik, który rozwieje nam wszelkie wątpliwości związane z nową sytuacją jaka nas czeka, lecz raczej podręcznik, dzięki któremu zaplanujemy wszystko w najdrobniejszych szczegółach. Dzięki tej książce mama nie zapomni o niczym zarówno przed jak i po porodzie. Dowie się, jak można ułatwić sobie najtrudniejsze momenty, do kogo zwrócić się po pomoc, gdzie szukać informacji i wsparcia. Na początek - idealny.

Mnie ta książka na pewno by się już nie przydała. Jak już wspomniałam wole opierać się na własnym doświadczeniu i choć wiem, że żadna ciąża ani żaden poród nie są takie same, jestem pewna, że tym razem przygotuję się do tej ważnej chwili znacznie lepiej. Jednak jeśli kobieta nie ma za sobą jeszcze takiego doświadczenia, ta książka pomoże jej wszystko zorganizować i dobrze przygotować się do tego ważnego dnia. To zdecydowanie mini poradnik dla początkujących mam. Nie dla tych doświadczonych!

Dodam także, że książeczka jest przepięknie wydana. Jej niewielkie gabaryty sprawiają, że możemy zabrać ją ze sobą wszędzie, a twarda oprawa zapewnia, że lektura, do której z pewnością przyszła mama zajrzy nie raz nie ulegnie szybko zniszczeniu. Książeczka jest w papierowej obwolucie, a wewnątrz znajdziemy dobrej jakości papier i wszywane strony. Widać, że wydawnictwo dołożyło wszelkich starań, by ta lektura służyła mamom bardzo długo. No i te zdjęcia... Cudo. Sama przyjemność zajrzeć do takiej książeczki :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)