21 lutego 2013

Przygody Filipka


KATARZYNA TERECHOWICZ,
WOJCIECH CESARZ

wydawnictwo: Skrzat
ilość stron: 216
format: 14x19,5 cm
rok wydania: 2012
cena: 16,11 zł


Dzisiaj lektura iście wakacyjna :) Pełnia lata, wyjazd na wieś, dwaj kuzyni, dziewczyna, dwa psy i trochę innych ludzi oraz zwierząt. Do tego mnóstwo zabawy oraz nieco obowiązków. Sami zapewne widzicie, że będzie się działo :)

Wszystko zaczyna się na początku lata kiedy to mama Filipka traci pracę i aby spłacić długi i zapewnić sobie i synowi jakąś przyszłość, postanawia wyjechać na rok czasu za granicę do pracy. Nie jest to prosta decyzja, ani dla niej, ani dla jej syna. Chłopiec jest  zły, że całe wakacje, a potem cały rok szkolny będzie musiał spędzić na wsi u wujostwa, którego praktycznie nie zna. Przed samym wyjazdem Filip ratuje, a raczej porywa psa, który był katowany przez właściciela. Mama pozwala mu zabrać suczkę ze sobą. Na miejscu okazuje się, że ciocia i wujek również mają psiaka, a na dodatek syna - Franka, który jest w wieku Filipa i jeszcze dwie młodsze córeczki. Przy takiej gromadzie będzie musiało być wesoło :) Chłopcy od razu się dogadują, codziennie wyruszają na rowerowe wycieczki, czasem zdarzy im się wpakować w jakieś tarapaty, innym razem wymyślają jakiś genialny plan. Poznają miejscową czarownicę, zaprzyjaźniają się z córką weterynarza, zaczynają wakacyjną pracę, grają w drużynie piłkarskiej, a nawet kupują konia... Okazuje się, że na wsi wcale nie jest tak nudno. Jeżeli się dobrze rozejrzeć to można znaleźć sobie naprawdę całą masę ciekawych zajęć :)

Mogłoby się wydawać, że jest to powieść przeznaczona raczej dla chłopców. Ale sądzę, że dziewczyny również z przyjemnością zabiorą się za jej czytanie. Mimo, że głównymi bohaterami są dwaj 12-letni chłopcy, to poznamy tutaj również kilka dziewczyn oraz sporo zwierzaków. Książka ta przeznaczona jest dla dzieciaków powyżej 10 roku życia. Ja co prawda jestem nieco starsza, ale z przyjemnością zagłębiłam się w tą lekturę. Teraz mogę spokojnie odłożyć ją na półeczkę. Za kilka lat pewnie z niemałą przyjemnością sięgnie po nią Nikodem :)

Wracając do samej książki to jest ona na pewno bardzo ciekawa. Dużo się tutaj dzieje, dzięki czemu nie ma mowy o nudzie podczas czytania. Główni bohaterowie są mądrzy, pomocni, pomysłowi, dosyć grzeczni i odpowiedzialni więc czytelnicy mogą spokojnie brać z nich przykład. W książeczce znajdują się również ciekawe ilustracje. Mimo, że są czarno-białe to i tak są bardzo ciekawym i zabawnym dodatkiem. Takim "umilaczem" czytania :) 

Sądzę, że książka ta spodoba się wszystkim nieco starszym dzieciom lub mówiąc inaczej - młodszym nastolatkom. Jest ciekawa, wciągająca i momentami bardzo zabawna. Nie brakuje w niej jednak również spraw ważniejszych i poważniejszych. Jednak zapewniam, że na nudę podczas czytania narzekać nie będziecie :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)