10 października 2012

Jak Anitce uciekły zabawki, Jacuś zgubił się w sklepie i inne historyjki


MAŁGORZATA ŻÓŁTASZEK

wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza G&P
ilość stron: 80
format: 17x24 cm
rok wydania: 2012
cena: 24,90 zł


Książka, którą Wam dzisiaj prezentuje to zbiór bardzo ciekawych, zabawnych i co najważniejsze mądrych opowiadań. "Jak Anitce uciekły zabawki, Jacuś zgubił się w sklepie i inne historyjki" to bardzo ciepłe i napisane w przystępny dla dziecka sposób bajeczki o rzeczach, które przytrafiają się dzieciom...

W książeczce znajdziemy siedem historyjek. Jedna na każdy dzień tygodnia. W pierwszej przeczytamy o Anitce, która mimo, że bardzo kochała swoje zabawki, w ogóle nie układała ich na miejsce. Kiedy zabawki uciekły pozostawiając po sobie list, zrozumiała dlaczego to zrobiły i postanowiła się poprawić i zacząć sprzątać po zabawie. Kolejna historia jest o Roberciku, który uderzył się w kolano. Dzięki Błękitnej Wróżce z parku zrozumiał, że lepiej jest chodzić trochę wolniej, a nie ciągle biegać i że ważne jest aby patrzeć pod nogi. Trzecia opowieść jest o Jacusiu, który zgubił się w sklepie. Dzięki małemu krasnalowi zrozumiał jak w takich sytuacjach należy się zachować. 

Czwarta bajka opowiada o Zosi, która obgryzała paznokcie, ale dzięki pewnej rozmowie przekonała się, że to wcale nie jest konieczne i że "gryzu gryzu" można zastąpić czymś zupełnie innym. Kolejna opowieść jest o Zuzi i jej wewnętrznym głosie czyli o tym jak ważne jest, aby słuchać swojej intuicji. Szósta historia to historia o Natalce i jej różowej sukience. Z niej dziecko dowie się wszystkiego o porach roku oraz miesiącach. A Natalka zrozumie dlaczego nie może nosić ulubionej sukienki przez cały rok. Ostatnia z niech opowiada o Wojtusiu, który bał się jeździć na rowerze na dwóch kółkach i o jego wujku, który miał wspaniały pomysł, aby to zmienić :)

Jak widzicie historyjki te są bardzo pouczające. jednak nie są one napisane w jakiś bardzo pedagogiczny sposób. Wręcz przeciwnie, forma przedstawienia tych problemów jest bardzo ciekawa, przedstawiona w łatwy, przystępny sposób, z wieloma bajkowymi motywami takimi jak wróżki, krasnale czy też mówiące zabawki. Autorka porusza tutaj kilka bardzo ważnych tematów, ale zrobiła to w tak ciekawy sposób, że książeczka ta nie stała się jakimś poradnikiem... Bajki tu zawarte na pewno rozśmieszą, a przy okazji nauczą dziecko kilku rzeczy :)

Dodatkowym ogromnym plusem tej książki są ilustracje. Kto zna prace tego ilustratora, na pewno od razu zauważył, że jest nim Artur Nowicki. Mamy już kilka książeczek, które ilustrował ten Pan, wszystkie bez wyjątku bardzo nam się podobają :) Ilustracje są dokładne, szczegółowe, kolorowe, zabawne. Jest to idealny dodatek do bardzo ciekawych opowiadań.

Moim zdaniem książka ta jest nie tylko rozrywką, ale również ma wspaniałe walory edukacyjne. Dzięki niej przeprowadziłam z Nikodemem kilka poważniejszych rozmów na tematy o których tutaj przeczytaliśmy. Nikusiowi najbardziej spodobało się opowiadanie o uciekających zabawkach. Po jego przeczytaniu porozmawialiśmy sobie, wytłumaczyłam mu, że jego zabawkom też jest smutno kiedy nie chce ich posprzątać... No i oczywiście stanęło na tym, że kiedy Mały śpi jego zabaweczki rozmawiają ze sobą i bawią się razem :) Mi natomiast najbardziej przypadła do gustu opowieść i Jacusiu, który zgubił się w supermarkecie. My z Nikusiem i jego tatą często robimy zakupy w dużych marketach. Dzięki tej historii porozmawiałam z synkiem o tym co trzeba zrobić w przypadku kiedy zdarzy się taka sytuacja. Wytłumaczyłam, że trzeba wtedy czekać w miejscu, nie odchodzić, nie szukać rodziców między regałami, bo można się jeszcze bardziej pogubić. I najlepiej poprosić jakąć przechodzącą osobę, aby przekazała w informacji, że dziecko się zgubiło... Nikodem powiedział, że rozumie, ale on nie chce się gubić i będzie zawsze blisko nas w takich sklepach :)

Także sami widzicie, bajeczki te są naprawdę ciekawe, mądre, pomocne. Na dodatek z piękną oprawą graficzną i sztywną okładką. Polecam jak najbardziej :)


7 komentarzy:

 1. Za moich czasów takich fajowych baj nie było..

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią z córeczką przeczytamy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna ksiązeczka dla mojej córci.Zapisałam do listy.

  OdpowiedzUsuń
 4. moja córeczka po przeczytaniu pierwszej bajeczki poszła i posprzątała swój pokoik:-) Polecam tą książeczkę wszystkim rodzicom przedszkolaków.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bajeczki sa wyjatkowe, bo poruszaja problematyke, z ktora my, rodzice jak i nasze dzieci, spotykamy sie na co dzien a sa napisane w bardzo przyjemny, cieply, ale przede wszystkim w bajkowo - edukacyjny sposob. Historyjki sa przeplatane wierszykami i piosenkami, ktore szybko wpadaja w ucho i ktore mozna nucic na co dzien. Goraco polecam!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe i życiowe opowiadania, mądre i ciepłe. Nie żałuję za kupiłam, mało tego nabędę jeszcze 2 egzemplarze dla chrześniaczek :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Rewelacyjna książeczka dla przedszkolaków!!!

  OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)