9 lutego 2018

Mela i sport czyli bieg z przeszkodami / Roch i zdrowie czyli skrzynia pełna cudów


ZDROWE NAWYKI

ALEIX CABRERA

wydawnictwo: Święty Wojciech
ilość stron: 36
format: 24x24 cm
rok wydania: 2017
dostępna: TUTAJ / TUTAJ

Przeglądając książki wydawnictwa Święty Wojciech wpadła mi w oko seria takich dwóch książeczek z opowiadaniami o Malusińskich. Pomyślałam sobie, że to jest z pewnością coś co spodoba się mojemu Dominikowi, ale powiem Wam, że ostateczną decyzje o przygarnięciu tych książeczek podjęłam dopiero kiedy dowiedziałam się, że seria "Zdrowe nawyki" poprzez ciekawy tekst i przygody bohaterów uczy małych czytelników właśnie zdrowych nawyków :)

W przypadku tych dwóch książek znalazłam kilka takich głównych wątków takich jak współzawodnictwo, pomoc, dzielenie się z potrzebującymi, sport... Zresztą przejdę już do rzeczy i opowiem Wam dokładniej o czym są te opowiadania. Dzisiaj postanowiłam przedstawić Wam dwie książki jednocześnie ponieważ są one z jednej serii i w sumie są do siebie dosyć podobne. Oczywiście każda z nich opowiada inną przygodę naszych malutkich bohaterów.

Malusińscy to czwórka takich małych, sympatycznych ludzików. Poznamy tutaj Maksa, Melę, Rocha o Basię. Te dwie dzisiejsze książki są poświęcone szczególnie dwójce z nich. W książeczce "Mela i sport" przeczytamy o tym jak to w lesie zorganizowany został letni festiwal biegu z przeszkodami. Drużyny musiały mieć po czterech zawodników więc i nasi Malusińscy postanawiają dołączyć do zabawy. 

Chociaż Mela nie jest zbyt chętna, twierdzi że nie lubi sportu. Jednak daje się namówić i tak naprawdę gdyby nie jej pomysłowość to nie udałoby im się ukończyć tego wyścigu. W końcu jak można konkurować z wiewiórkami we wspinaniu się na drzewo, albo ile można biegać dźwigając ciężkie kasztany. A skakanie z grzybka na grzybek? Żaby i koniki polne są mistrzami, ale Milusińscy mogą mieć z tym kłopot... Dzięki pomysłom Meli i pomaganiu sobie wzajemnie udaje im się dotrzeć na metę :)

Druga książka to "Roch i zdrowie czyli skrzynia pełna cudów". Roch jest zbieraczem i zbiera dosłownie wszystko. Za każdy razem wychodząc na spacer ciągnie za sobą wielką skrzynię na kółkach i wkłada do niej wszystko co tylko wpadnie mu w oko. Podczas jednego z takich spacerów wraz ze swoimi przyjaciółmi znajduje różne cudeńka. W Dolinie Liter jest mnóstwo połamanych gałązek, które wyglądają jak literki. W Sadzawce Łez znajduje przepiękne, różnorodne rośliny. Po drodze znajduje wiele żołędzi, a w Jaskini Piór przepiękne, kolorowe piórka. 

Ale w drodze powrotnej napotykają na kilka różnych zwierzątek w potrzebie i Roch postanawia podzielić się z potrzebującymi swoimi wspaniałymi skarbami. Dzięki patykowi odnajdują wodę dla spragnionych żabek, dzięki roślinom łagodzą obtarcia na łapkach kreta, z żołędzi tworzą kapelusiki dla jaszczurek, które cały czas siedzą na słońcu, a z piórek tworzą wygodne posłanie dla kreta, który nie może zasnąć...

Bardzo lubię książki, które zawierają w sobie jakiś przekaz, to jest łączenie przyjemnego z pożytecznym :) Czytanie wspólnie z dzieckiem takich opowiadań doprowadza często do różnych pytań, do dyskusji na dany temat. My rodzice sami możemy zagadywać dziecko i opowiadać jak ważne są te wszystkie "zdrowe nawyki". 

Ale opowiadania to jeszcze nie wszystko co się tutaj znajduje ponieważ na końcu książki mamy jeszcze dwie strony w których znajdziemy kilka słów o sporcie i zdrowiu, a także kolejne dwie strony gdzie znajdziemy dobre rady oraz różne ciekawostki :) Co jest bardzo fajnych i ciekawym uzupełnieniem tych książeczek. Nawet mojego starszaka szczególnie to zainteresowało :)

Podsumowując powinnam napisać jeszcze kilka słów o wyglądzie tych książek. Moim zdaniem są one bardzo ładne. Duży, poręczny, kwadratowy format, sztywna okładka, śliskie strony, niewiele tekstu, za to czcionka spora, no i oczywiście śliczne, kolorowe, sympatyczne ilustracje. Także całość jest zarówno ciekawa, pouczająca jak i ładna czyli mają one wszystko to co najważniejsze w książkach dla dzieci. Polecam, a ja czekam na kolejne dwa tytuły z tej serii :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)