28 października 2017

Co robią pociągi


OPOWIEM CI MAMO

MARCIN BRYKCZYŃSKI

wydawnictwo: Nasza Księgarnia
ilość stron: 28
format: 20x28 cm
rok wydania: 2017
dostępna: TUTAJ

Nawet nie wyobrażacie sobie jak bardzo cieszą mnie nowości wydawane przez wydawnictwa Nasza Księgarnia :) Większość ich książek uwielbiamy, ale ta seria "Opowiem ci mamo" jest zdecydowanie jedną z naszych ulubionych. Najpierw szalał za nimi mój starszy syn, teraz przejął je młodszy syn i równie mocno je lubi ;) A ja? Ja jestem z tego powodu bardzo zadowolona ponieważ seria ta to zabawa i nauka w jednym, to masa ciekawostek, rymowanek i różnych zabaw w umieszczone w jednej niezbyt grubej książce!

Jeśli śledzicie nasze wpisy to z pewnością wiecie, że mamy w domu większość części tej serii, a liczy ona ich już dziesięć! Nam brakuje co prawda dwóch początkowych, ale to nic, może kiedyś uzupełnimy serię do końca ;) Tymczasem chciałabym pokazać Wam najnowszą część czyli "Co robią pociągi". Dodam tylko, że najnowsza to ona będzie jeszcze tylko przez chwilkę, bo już niebawem ukaże się tytuł "Co robią dinozaury" :) Nie możemy się doczekać! No, ale do rzeczy...

Pociągi to coś co z pewnością zachwyca większość dzieci, zarówno te starsze jak i młodsze. To ogromne maszyny, niezwykle szybkie i zazwyczaj dosyć rzadko spotykane więc tym bardziej wzbudzają one masę emocji wśród najmłodszych. Tutaj dzieciaki znajdą pociągów wszelakich całą masę więc nie ma na co czekać, wybieramy się na przejażdżkę ;)

Naszym głównym bohaterem, narratorem i przewodnikiem po tej książce jest lokomotywa Ryś. To właśnie on zabierze nas na wycieczkę, najpierw do muzeum starych parowozów gdzie zobaczymy maszyny od 1769 roku (pradziadek parowozu) do 1946 roku (nasz kolega - lokomotywa Ryś). Dalej zobaczymy przekrój parowozu, przy okazji pobawimy się w odszukiwanie takich samych pociągów. Następnie zobaczymy rysunki kilku różnych dworców kolejowych na świecie. 

Zobaczymy także wagony służące do przewozu przeróżnych dziwnych rzeczy. Specjalne wagony do węgla, piasku, oleju, mleka, a także do samochodów, do rur i drewna... Zobaczymy też tory i dowiemy się co to są semafory i zwrotnice. Poszukamy wraz z Rysiem dziesięciu różnic na ilustracjach parowozu. A co dalej? Dalej jest kilka słów o metrze. Następnie kilka niewielkich mapek przedstawiających różne szlaki kolejowe. Dalej mamy labirynt w postaci kolejki górskiej. 

Znajdziemy także porównywanie szybkości dawnych parowozów z najnowszymi pociągami. Na przykład taki nasz Ryś z 1946 roku jeździł 20 kilometrów na godzinę, a Japoński pociąg z 2015 roku osiągał szybkość 603 km na godzinę ;) Dalej trafimy także do maszynowni gdzie trzeba pomóc poskładać pewien elektrowóz. Ale zobaczymy także takie cuda, które zamiast jeździć po torach są do nich przyczepione w powietrzu i praktycznie latają zamiast jeździć ;)

Jak widać dzieje się tutaj tak wiele, że aż ciężko byłoby wszystko dokładnie opisać. Ale pomimo tak wielu informacji, pomimo tego, że tak wiele Wam na ten temat napisałam wewnątrz zajdziemy bardzo niewiele tekstu za to masę ilustracji. Ta książka, jak zresztą cała seria to książki typowo obrazkowe, z krótkimi rymowanymi opisami i pytaniami. Ale powiem Wam, że nawet z tak małą ilością tekstu można z niej wyciągnąć wiele, można dowiedzieć się ciekawych rzeczy i przy okazji pobawić. 

Ćwiczeń co prawda jest tylko kilka, ale moim zdaniem książka ta daje nam pole do popisu jeśli chodzi o różne inne zadania. Odszukiwanie jakiś szczegółów, przedmiotów, kolorów, opowiadanie własnymi słowami co dziecko widzi na obrazkach, liczenie wagonów lub innych rzeczy zamieszczonych na ilustracjach. Zresztą jestem pewna, że wymyślicie jeszcze wiele innych ciekawych zabaw :)

Ja już żeby nie przedłużać napiszę Wam tylko kilka słów o wyglądzie tej książki. Sztywna okładka, sztywne kartki, bardzo kolorowe i bardzo ładne ilustracje (jedne z moich ulubionych) wykonane przez Artura Nowickiego czyli masa śmiechu przy oglądaniu tej książki nas czeka :) Ja za każdym razem pewnie piszę to samo, ale nic nie poradzę na to,  ze tak uwielbiam te książki Zarówno ich treść jak i wygląd to mistrzostwo! Pozostaje mi jedynie napisać - Polecam!


1 komentarz:

  1. Nasza Księgarnia wydaje naprawdę świetne książki dla dzieci. Musimy zrobić jakieś większe zamówienie :)

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)