11 kwietnia 2014

Co wolno, a czego nie? Czyli bycie grzecznym nie jest łatwe


NELE MOOST

wydawnictwo: Skrzat
ilość stron: 32
format: 20x27,5 cm
rok wydania: 2014
cena: 10,71 zł

Nie wiem czy słyszeliście, ale w wydawnictwie Skrzat pojawiła się nowe ciekawa seria opowiadań dla maluchów. Jej bohaterem jest nieco niesforny mały kruk. My miałyśmy okazję już poznać tego sympatycznego małego ptaszka, bo wiele lat temu ta sama seria była wydana przez zupełnie inne wydawnictwo. Razem z Alicją czytałyśmy kilka jego historii i teraz tym bardziej bardzo się cieszymy, że nasz ulubieniec doczekał się wznowienia i ponownie możemy śledzić jego przygody. Tym bardziej, że książki te w zasadzie w ogóle się od siebie nie różnią. 

Na początek przeczytamy historię o tym, jak mały kruk uczył się grzeczności. Okazuje się, że takie zachowanie, które nie budzi wśród innych zgorszenia wcale nie jest łatwe! Trzeba bowiem wiedzieć jak należy się zachować w różnych sytuacjach, umieć stosować magiczne słowa... Oj, sporo nauki przed naszym ulubieńcem... Niestety ten maluch niewiele wie na temat grzeczności. 

A wszystko zaczęło się pewnego dnia, gdy mały kruk wraz z przyjaciółmi gościł u borsuka. Na obiad miało być spaghetti z sosem pomidorowym. Mały kruk miał na nie straszną ochotę i postanowił z nikim się nim nie dzielić. Na początku odganiał przyjaciół od miski ze spaghetti, a gdy to nie pomagało, napluł do środka! Niestety to nie wszystko. Gdy pozostali goście wciąż chcieli zabrać krukowi jedzenie ten wskoczył do środka! Pani borsukowa bardzo się rozgniewała i powiedziała, że jeśli nasz ptaszek nie nauczy się grzeczności to nie dostanie żadnego prezentu urodzinowego. Mały kruk bardzo się tym przejął i postanowił z pomocą przyjaciół nauczyć się dobrego zachowania. 

Nauka tego małego ptaszka wcale nie była łatwa. Kruk nie rozumiał co robi nie tak, nie wiedział co jest dobre a co złe. Naprawdę trudno było mu pojąć pewne zasady, którymi powinien się kierować. Czy jednak mu się uda? No jasne, że tak! Nasz mały kruk naprawdę bardzo tego chciał, i bardzo się starał. Ale jaką dostanie nagrodę za swoje kulturalne zachowanie już Wam nie zdradzę. Dowiedzcie się tego sami :)

To opowiadanie z małym krukiem w roli głównej jest według mnie rewelacyjne. Moja mama zawsze stosowała wobec mnie i mojego brata taką właśnie metodę wychowawczą. Starała się uczyć nas na błędach innych, dając przykłady, wytykając błędy innych, tak byśmy my sami ich już nie popełniali. I dokładnie tak samo działa ta książka na nasze dzieci. Maluchy czytając o złym zachowaniu małego kruka oraz o tym jak źle jego postępowanie jest odbierane uczą się tego jak być powinno. Jak należy postępować i co jest grzeczne. A poza tym, zachowanie tego niesfornego ptaszka jest przy tym dość zabawne,  zatem nasze dzieci nie tylko uczą się wartościowych rzeczy, ale również fajnie się bawią podczas lektury tej książki. 

Moje dziecko uwielbia tego typu książki. Lektury dużego formatu, w której znajdziemy jedno opowiadanie, a każda strona jest pełna pięknych, kolorowych ilustracji. Moje dziecko mogłoby słuchać takich historii w nieskończoność śledząc dokładnie wszystkie obrazki. To z pewnością to, co moja panienka lubi najbardziej. Tak więc ta lektura z małym krukiem została u nas bardzo ciepło przyjęta i pewnie wrócimy do niej jeszcze wiele wiele razy :)


2 komentarze:

  1. Chciałabym kiedyś zapoznać się z serią o Kruku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Słyszałam o tej serii, jest bardzo ciekawa i idealna dla małych czytelników :)

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)