15 lipca 2016

Przystanek Barcelona


KATARZYNA WOLNIK-VERA

wydawnictwo: Burda Książki
ilość stron: 100
format: 10x10 cm
rok wydania: 2016
cena: 39,90 zł

Czytałam już cała masę przeróżnych książek o tematyce podróżniczej i wiecznie mi mało. Bardzo lubię takie lektury. A już w szczególności te, które opisują miejsca, do których pewnie nigdy nie uda mi się dotrzeć osobiście. Tak w sumie to nawet nie żałuję. Zdecydowanie bardziej wolę zwiedzać naszą piękną ojczyznę. Ale ciekawość jak jest tam gdzieś dalej - zawsze zwycięża. I stąd na półce w mojej biblioteczce tyle lektur o wyprawach gdzieś w nieznane. Była już Mongolia, Tybet, Chiny... A dziś zabieram Was do Barcelony!

Książka, którą chciałabym Wam dziś polecić nie jest takim typowym opowiadaniem o jakiejś egzotycznej podróży. W zasadzie trudno nazwać tą książkę opowiadaniem w jakikolwiek sposób. Bo wystarczy zerknąć do środka by przekonać się, że autorka tejże lektury miała zupełnie inny pomysł na pokazanie nam tego odległego kraju. Nie ma tu żadnych opisów wyprawy, nie ma wędrówek i związanych z nimi przygód. Ta lektura przypomina bardziej przewodnik po tym kraju. Książkę instruktażową - idealną dla każdego, kto zamierza zwiedzić Barcelonę. Z tą lekturą z pewnością nic go nie ominie :)

Tak więc co znajdziemy w tym albumie? Przede wszystkim bardzo dużo pięknych zdjęć przedstawiających miasto z różnych ujęć i o różnych porach dnia i nocy. Są też zdjęcia prywatne autorki tej książki. Do opisów ogólnych miasta są dołączone własne doświadczenia narratorki z poznawania poszczególnych miejsc jak i  tubylców. Katarzyna Wolnik-Vera prowadzi nas poszczególnymi ulicami i opisuje ich klimat, jak wyglądają, jak wyglądał ich rozwój od dawnych czasów do dnia teraźniejszego. Z jednej strony te dokładne opisy dają nam namiastkę tego miejsca i czujemy się jak byśmy się tam znajdowali, ale z drugiej strony najlepiej byłoby być na miejscu w Barcelonie z książką i porównywać, szukać opisanych miejsc. Jest tu także wiele na temat kuchni, architekturze itp. Nie zabraknie także rozdziału dotyczącego Fiesty :) Na końcu książki są podstawowe informacje techniczne przydatne dla turysty, czyli jakie są obyczaje, gdzie się przespać, gdzie zjeść, gdzie można zobaczyć coś ciekawego. Dodatkowo są podstawowe informacje o najpotrzebniejszych numerach telefonów, ambasadach i innej pomocy udzielanej dla przyjezdnych.

Jak widzicie sporo tego prawda? Ale spokojnie, jeśli myślicie, że po tę książkę powinien sięgnąć tylko ten kto planuje w niedalekiej przyszłości wyjazd do Barcelony - to się grubo myli. Fakt, jest w niej sporo informacji technicznych związanych z tym gdzie, jak i dlaczego. Ale jest tu także całkiem sporo wiedzy na temat samego kraju, zwyczajów tamtejszej ludności, tradycji, jadłospisu i wiele wiele więcej. Znajdziemy tu cała masę równych ciekawostek nie tylko o samej Barcelonie ale również o ludziach ją zamieszkujących. Są opowieści z życia w tym uroczym zakątku. Bardzo fajnie się to czyta, naprawdę.

Ta książka jest również pięknie wydana. Co prawda brakuje mi w niej twardej grubej oprawy, do jakiej wydawnictwo już dawno mnie przyzwyczaiło w tego typu publikacjach, ale ta tutaj także nie jest najgorsza. Oprawa jest bowiem miękka, ale laminowana. Ma skrzydełka, na których znajduje się kilka słów na temat autorki tej książki oraz miasta, o którym za chwilkę będziemy czytać. Papier wewnatrz jest gruby i śliski. Niby nie ma to większego znaczenia, szorstki i pożółkły też ma swój urok. Ale na takim na pewno znacznie ładniej i ciekawiej prezentują się zdjęcia, których jak wiecie tu nie brakuje.A trzeba przyznać, że wszystkie bez wyjątku są fantastyczne. Kolorowe, piękne fotografie, od których trudno oderwać wzrok. Im ich więcej oglądam, tym większą mam ochotę odwiedzić ten zakątek świata i napawać się tymi widokami w rzeczywistości.

Podsumowując, ta książka jest bardzo fajna. Czyta się ją z przyjemnością, choć może nie do końca zawiera ona to wszystko, czego oczekiwałam. Ale to nie szkodzi, bo taka bardziej poradnikowa wiedza dla takiej ciekawskiej osoby jak ja też jest dobra. Lubię czytać o innych miejscach na ziemi, lubię je poznawać chociaż w taki sposób, skoro sama osobiście nie mogę się do nich wybrać. I ta książka jeśli chodzi o informacje dotyczące Barcelony z pewnością mnie nie zawiodła. Jest tu chyba wszystko, co tylko może być. Choć nie... Mnie brakuje tu tylko mapy miasta z oznaczonymi najciekawszymi zabytkami lub miejscami wspomnianymi w książce. Ten szczegół to byłaby taka kropka nad i. Ale i bez tego cieszę się, że miałam okazję po nią sięgnąć. Według mnie jest cudna. Polecam!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)