27 kwietnia 2014

Aż po horyzont


MORGAN MATSON

wydawnictwo: Jaguar
ilość stron: 351
format: 20x13,5 cm
rok wydania: 2014
cena: 37,90 zł

Lubicie podróże? A może marzy Wam się zwiedzenie Ameryki? Przejechanie samochodem przez kilka stanów, zobaczenie kilku pięknych miejsc po drodze. To mogłaby być przygoda życia, prawda? Ja z pewnością z chęcią na taką przejażdżkę bym się zabrała. Mogłoby być naprawdę ciekawie :) Bohaterowie z tej książki właśnie w taką podróż się wybrali...

Amy to nastolatka chodząca do liceum. Jeszcze do niedawna jej życie było dosyć zwyczajne, ale przynajmniej normalne. Były jakieś tam problemy z bratem, ale miała normalną rodzinę, a teraz? Nic już nie będzie takie samo odkąd trzy miesiące prędzej zginął jej ojciec. Zginął w wypadku samochodowym, a dziewczyna ciągle ma poczucie winy. Zamknęła się w sobie, odwróciła od wszystkich. Na dodatek brat wylądował na odwyku, a matka postanowiła, że przeprowadzają się na drugi koniec Stanów Zjednoczonych. Właśnie zakończyła się szkoła, więc teraz i ona musi opuścić swój rodzinny dom i przebyć podróż przez całą Amerykę, aby dołączyć do matki. Jednak ktoś musi zawieźć tam też ich samochód, a ona od wypadku nie wsiada za kierownicę... Jej matka jednak wszystko zaplanowała. Załatwiła, że 19-letni syn znajomej poprowadzi samochód i dowiezie jej córkę na miejsce. Zaplanowała im także trasę, tak aby było najszybciej i chyba też najnudniej. Jednak Amy i Roger postanawiają zmienić nieco plany i obierają zupełnie inne trasy niż te, które wyznaczyła matka dziewczyny. Pierwszy raz w życiu wyjeżdżają ze swojego stanu, jadą przecież przez całą Amerykę, mają więc zamiar zobaczyć kawałek świata, zwiedzić ciekawe miejsca i przeżyć prawdziwą przygodę. Choć oboje na początku nie są wcale przekonani do tego jak to będzie spędzić kilka dni z obcą osobą to jednak okazuje się, że ta dwójka potrafi się dogadać :)

Nie wiem jak Wy, ale ja od razu wiedziałam, że będzie to ciekawa opowieść. Setki, a raczej tysiące kilometrów przebytych we dwójkę w jednym samochodzie. Niby nic porywającego, a jednak muszę Wam powiedzieć, że sporo będzie się tutaj działo. Malownicze krajobrazy niejednokrotnie opisane przez autorkę, przydrożne bary, knajpki, hotele, jedzenie, ciekawe miejsca godne uwagi. Do tego dwójka młodych ludzi, samochód, masa playlist, które ciągle towarzyszyły nam podczas tej długiej drogi. Powiem Wam, że znajdziemy tutaj wiele różnych uczuć, emocji... Szczęście, spełnianie marzeń, szczere rozmowy, wolność, smutek, ból, zrozumienie, rozczarowanie, przyjaźń, a może i nawet miłość :) 

Choć nie ma tutaj porywającej akcji, a bohaterowie większość czasu spędzają w samochodzie to mimo tego czytało mi się tą książkę świetnie! Niezwykle dokładne opisy widoków, różnych dróg, knajpek, zamówionego jedzenia czy nawet sklepików z pamiątkami, wcale nie są nudne czy przydługie, wręcz przeciwnie, wszystko jest bardzo ciekawe. A najlepsze jest to, że aby napisać tą książkę, aby wszystko móc opisać w tak szczegółowy sposób, autorka obyła identyczną podróż jak nasi bohaterowie. Wszystko po to, by opowieść ta była jak najbardziej prawdziwa. Także większość przeżyć Amy i Richarda to nic innego jak właśnie przeżycia autorki tej powieści czyli Morgan Matson. A wiecie co jeszcze jest tutaj ciekawego i na co warto zwrócić uwagę? A z pewnością na to, że co jakiś czas zobaczymy tutaj jakieś zdjęcie, paragon, playlistę z piosenkami, które nasi bohaterowie słuchają podczas podróży, krótkie notatki i przemyślenia dotyczące odwiedzanych stanów... Muszę przyznać, że jest to ciekawe urozmaicenie, raczej nie spotkałam się jeszcze z takim dodatkiem w książce, ale spodobało mi się to i jestem pewna, że Wam także się spodoba, więc nie przedłużając powiem Wam tylko, że polecam ;)


1 komentarz:

  1. Ciekawe są takie dodatki, chciałabym to zobaczyć na żywo.

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)