15 września 2013

Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Bezpieczeństwo i wychowanie


JOANNA KRZYŻANEK

wydawnictwo: Święty Wojciech
ilość stron: 64
format: 19,5x19,5 cm
rok wydania: 2011
cena: 22 zł

Każdy z pewnością wie i doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak ważne w naszym życiu jest bezpieczeństwo. O ile dla nas różne rzeczy są oczywistością o tyle dla naszych dzieci niekoniecznie. Dlatego bardzo istotne jest nauczenie ich tego co wolno, czego nie wolno, jak się powinno postępować, jak zachować w różnych sytuacjach. Nie mówię tu teraz oczywiście o savoir vivre, ale o bezpieczeństwie naszej pociechy, a dokładniej o tym co dziecko wiedzieć powinno i czego powinno przestrzegać :)

Dzięki tej książeczce poznamy dwójkę dzieciaczków - Gabrysię oraz Kajtka. To właśnie oni przeprowadzą nasze dziecko przez szereg rzeczy, które koniecznie muszą wpoić. Ale nie będzie to żadna nudna książka gdzie należy wyuczyć się tekstów na pamięć i powtarzać jak mantrę. Tutaj wszystkie informacje zapisane są w ciekawy, zabawny i łatwo przyswajalny sposób. Do tego oczywiście dołączona jest masa kolorowych i humorystycznych ilustracji, ale z pewnością jesteście ciekawi o czym to opowiada nam ta książka. Już przechodzę do rzeczy.

W środku znajdziemy kilka rozdziałów: "Zebra czyli jak bezpiecznie poruszać się po drogach", "Czerwony rower, czyli najfajniejszy pojazd na świecie", "Ciapek, czyli cztery nogi i ogonek", "Gabrysia i Kajtek, czyli świat do góry nogami".

Pierwszy rozdział jest najdłuższy i w całości poświęcony bezpieczeństwu na drogach. Dzieciaczki dowiedzą się między innymi tego, którą stroną ulicy czy też pobocza (kiedy nie ma chodnika) powinno się iść, co to znaczy chodzenie gęsiego, co to jest zebra na drodze, przeczytają też o tym jak powinno się przechodzić przez przejście, czego nie można robić na przejściu dla pieszych, na czym polega sygnalizacja świetlna, do powinno robić się podczas podróży samochodem. Poznają również znaki ostrzegawcze, informacyjne, znaki nakazu, zakazu... Jest też parę słów o przewożeniu zwierząt, są podane numery alarmowe oraz bardzo ważna informacja o tym, ze w żadnym wypadku nie wolno nigdy wsiadać z nieznajomym do samochodu. Drugi rozdział opowiada o jeździe rowerem, o tym z czego składa się rower, o tym jak naprawić przebitą dętkę oraz o tym jak poruszać się po  drogach... Kolejny rozdział jest o pieskach, dzieciaki dowiedzą się co zrobić w sytuacji kiedy jakiś pies ich zaatakuje lub ugryzie... Ostatni rozdział jest nieco zwariowany ponieważ w wypowiedziach Kajtka i Gabrysi są chochliki i aby pokazać swoje dobre wychowanie dzieci powinny postępować zupełnie na odwrót niż mówią nam nami główni bohaterzy :) 

Poza tym pomiędzy tymi wszystkimi ważnymi i ciekawymi informacjami znajdziemy również kilka fajnych przepisów. Jest na przykład przepis na gałgankową zebrę, pyszne ciasto, czyli słodką zebrę oraz na imbirową herbatkę i imbirowe ciasteczka...

Książeczka ta jest naprawdę świetna. W bardzo ciekawy i jakże przystępny sposób tłumaczy młodemu czytelnikowi czy też słuchaczowi tyle niezwykle ważnych rzeczy. Całość umieszczona jest w fajnej kwadratowej i twardej oprawie, przyozdobiona masą zabawnych i kolorowych ilustracji. Jestem przekonana o tym, że wszystkie porady zawarte w tej książeczce bardzo przydadzą się naszemu dziecku. Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, a pod tym pojęciem ukrywa się bardzo wiele. Bezpieczeństwo pieszego, bezpieczeństwo w samochodzie, bezpieczeństwo na rowerze, bezpieczeństwo przy zwierzętach... Powiem Wam, że nie jest to pojedyncza książka, ponieważ poradniczek Gabrysi i Kajtka ma aż 4 części :) W nasze ręce co prawda trafił tomik trzeci, ale nie są one w żaden sposób ze sobą powiązane więc nie ma to znaczenia. My z całą pewnością sięgniemy również po inne części z tego cyklu. Wam również serdecznie polecam :)


3 komentarze:

 1. Z chęcią bym się z nią zapoznała:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobra pozycję wybrałaś, na pewno się przyda wielu osobom.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna ta książeczka :) Lubię takie pouczające książeczki :)

  OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)