18 lipca 2013

Wielka Księga Wiedzy


NAJBARDZIEJ WSZECHSTRONNY LEKSYKON

wydawnictwo: Olesiejuk
ilość stron: 222
format: 22,5x27,5 cm
rok wydania: 2013
cena: 29,99 zł

Jakiś czas temu zachwalałam Wam książkę pt. "Niezwykłe fakty" wydawnictwa Olesiejuk. Pisałam Wam jak wszyscy domownicy zachwycali się jej treścią i w zasadzie skłamałabym, gdybym powiedziała, że szał na tę lekturę już minął. Do tej pory z przyjemnością wracamy do tej książki wyczytując coraz to nowsze i ciekawsze informacje. I pewnie jeszcze długo ta mania będzie trwała, gdyż wciąż znajdujemy w niej coś nowego. Godnego uwagi.

Dziś mam dla Was podobną lekturę, na którą powinniście zwrócić uwagę. Tym razem jest to "Wielka księga wiedzy". Książka ta zarówno gabarytowo jak i sposobem wydania bardzo przypomina mi tamtą lekturę. Ale tutaj informacje zawarte w treści nie dotyczą wyłącznie zaskakujących czy nietypowych wydarzeń bądź zjawisk z naszego życia. Lecz wiedzę o otaczającym nas świecie. A tematyka zagadnień poruszanych w księdze jest tak szeroka, że z całą pewnością każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

"Wielka księga wiedzy" porusza tematy z bardzo wielu dziedzin życia. Informacje te podzielone są na różnego rodzaju grupy, tworząc 9 obszernych rozdziałów. A są nimi:
1. Nauka,
2. Geografia,
3. Historia,
4. Postacie historyczne,
5. Świat zwierząt,
6. Środowisko naturalne,
7. Sztuka i rozrywka,
8. Technika,
9. Najważniejsze fakty.

W każdym z tych działów znajdziemy oczywiście kilkanaście zagadnień, które autorzy tejże lektury przedstawili w bardzo ciekawy i prosty sposób. Opisy poszczególnych tematów nie są zbyt długie, jednak zawierają wszystko, co mogłoby nas na ten temat zainteresować. To takie przedstawienie wartościowej wiedzy w pigułce. Poza tym wyjaśnienia te są napisane bardzo prostym i łatwym do zrozumienia językiem. Nie znajdziemy tu zbyt wielu naukowych pojęć czy skomplikowanych sformułowań. Nawet nastolatek spokojnie może zagłębiać się w tę lekturę bez obaw, że połowy z tego nie zrozumie.

Oprócz tego zagadnienia zawarte w książce są także fajnie zaprezentowane. Jak już wspomniałam wcześniej, układ oraz grafika tej księgi nieco przypomina mi "Niezwykłe fakty". Tutaj także jest całe mnóstwo pięknych ilustracji obrazujących nam zawartą na danej stronie treść. Ważniejsze informacje są zazwyczaj umieszczona na innym tle, lub wyróżnione w inny sposób. Oprócz tego niemalże na każdej stronie poza podstawowymi informacjami możemy odszukać fragmenty zaznaczone wielką lupą. Są to miejsca, w których możemy przeczytać różne ciekawostki związane z tematami poruszanymi na tych stronach stronach. Taki kącik dla ciekawskich, bądź żądnych wiedzy czytelników, którym podstawowe informacje już nie wystarczają. Szczerze mówiąc warto tam zerknąć, ponieważ w tym przypadku także nie ma zbyt wiele do czytania, a za to można się sporo dowiedzieć.

Ta książka jest naprawdę świetna. Uwielbiam takie lektury, a ponieważ u nas wszyscy lubimy dużo wiedzieć, to takie "mądre" pozycje są mile widziane w naszej domowej biblioteczce. Do książki zagląda cała rodzina. I wszyscy są zgodni, że jest to lektura, którą warto mieć i znać. Poza tym "Wielka księga wiedzy" ułatwia nam też często rozmowę z naszą córeczką, która ostatnio zadaje coraz więcej naprawdę trudnych pytań. Wiele z nich dotyczy właśnie otaczającego nas świata. A ponieważ nikt nie jest alfą i omegą by wiedzieć wszystko o wszystkim, często by odpowiedzieć naszemu maluchowi jasno i precyzyjnie na zadane pytanie posiłkujemy się właśnie tą książką. Jak dotąd nie zdarzyło nam się jeszcze nie odnaleźć w niej tego czego w danym momencie potrzebowaliśmy, a nasza Alicja nie tylko poznaje interesujące ją informacje, ale także uczy się, jak ważna w życiu jest wartościowa literatura. Nie TV czy internet. Tylko właśnie dobra książka, która nie tylko ładnie wygląda na półce, ale również dostarcza nam mnóstwa ciekawych informacji.

2 komentarze:

  1. Właśnie poszukiwałam jakiejś ciekawej książki, typu encyklopedii, jednak takiej, by informacje w niej były przykazywane w przystępny sposób. Jestem nastolatką i rzadko trafiam na takie pozycje, za to na pewno się rozejrzę. ;)

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)