18 lipca 2013

Jak to możliwe?


ROZWIĄZUJEMY ZAGADKI ŻYCIA CODZIENNEGO

TATJANA ALISH

wydawnictwo: Jedność
ilość stron: 160
format: 21,5x28 cm
rok wydania: 2013
cena: 24,90 zł


Pewnie niejednokrotnie podczas różnych sytuacji zadawaliście sobie pytanie "jak to jest możliwe?" Często jednak coś jest dla nas tak oczywiste, że nawet nie zastanawiamy się dlaczego tak się dzieje i jak do tego dochodzi. Ta książka wyjaśnia nam wiele zagadnień dotyczących różnych dziedzin życia. To z niej dowiemy się co sprawia, że coś jest takie, a nie inne lub że coś działa w taki sposób, a nie inaczej. To co? Jesteście ciekawi co dokładnie znajduje się w środku?

Na początku jest oczywiście spis treści , a w nim taki oto podział: 

- ciało
- jedzenie i picie
- niebo i ziemia
- zwierzęta i rośliny
- pojazdy i komunikacja
- technika na co dzień
- indeks

W każdym z wyżej wymienionych działów znajduje się od kilkunastu do kilkudziesięciu pytań oraz odpowiedzi. Na każdej stronie mieszczą się po dwa pytania, między innymi takie: Dlaczego cieknie nam z nosa gdy jest zimno? Jak powstaje popcorn? Dlaczego podczas gotowania ziemniaki stają się miękkie, a jajka twarde? Jak powstaje fatamorgana? Jak mówi papuga? Dlaczego węże syczą? Dlaczego statek nie tonie? Jak to się dzieje, że pasty do zębów mają paski? Jak działa internet? Jak produkuje się balony? Takich pytań jest tutaj naprawdę bardzo, bardzo wiele... 

Dodatkowo są tu również zdjęcia oraz ramki ze wskazówkami, ciekawostkami i poradami. W każdym rozdziale znajduje się również jakiś pomysł na ciekawy eksperyment na przykład test smaku, ważenie butelki z wodą w stanie ciekłym oraz tą samą wodą w stanie stałym lub sprawdzanie napięcia powierzchniowego wody, albo też wywoływanie i usuwanie rdzy... Na końcu natomiast jest quiz sprawdzający naszą wiedzę. Jest także słowniczek, który wyjaśni nam co trudniejsze wyrazy oraz indeks, który ułatwi nam odnalezienie tego co nas akurat w danym momencie najbardziej interesuje.

Jak widzicie jest to prawdziwa księga wiedzy. Pytania, które pewnie nie raz nas czy też nasze dziecko nurtowały znajdują się właśnie tutaj w tej jednej książce. Pytania dotyczące nas samych, naszego ciała, otaczającego nas świata, rzeczy nam bliskich i tych co spotykamy na co dzień. Teraz mamy okazję dowiedzenia się jak to wszystko działa, dlaczego się tak zachowuje, dlaczego tak wygląda, po co jest stworzone... 

Książka ta jest formatu A4, ma twardą oprawę, śliskie kartki, kolorowe ramki, pogrubione pytania. Przy każdym z nich umieszczone jest jedno zdjęcie. Bardzo barwne, ładne, ukazujące szczegóły. Książka ta co prawda nie jest specjalnie poręczna, ale to nie zmienia faktu, że jest ona niezwykle ciekawa, że dzięki niej rozwiążemy zagadki naszego codziennego życia, że zarówno my jak i nasze dzieciaki spędzimy przy niej wiele pożytecznie zagospodarowanych chwil. A może warto usiąść przy tej książce razem, tak rodzinnie i wspólnie poczytać o tych wszystkich rzeczach i podyskutować o nich i razem zdobywać tę wiedzę ukrytą na stronach tej książki? My z Nikodemem i jego tatą na pewno tak zrobimy :) 

3 komentarze:

  1. Świetna książeczka. Czegoś takiego szukałam, gdyż ostatnio mój synek zrobił się tak ciekawski świata, że zamęcza mnie różnymi pytaniami na które ja nie znam odpowiedzi.

    OdpowiedzUsuń
  2. ja ostatnio nabyłam ciekawą książeczkę w biedronce bajki ślicznie ilustrowane

    OdpowiedzUsuń
  3. To już dla bardziej dociekliwych dzieci:)

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)