20 maja 2013

Dziecięce mądrości czyli rymowanki z morałem


JACEK PACIOCH

wydawnictwo: Novae Res
ilość stron: 40
format: 14,5x20,5 cm
rok wydania: 2013
cena:  33 zł  28 zł

Książeczek z wierszykami mamy już naprawdę bardzo sporo, ale jestem zdania, że tego typu publikacji nigdy nie za wiele. W końcu rymowanki to coś co zarówno ja jak i Nikodem uwielbiamy :)

W tej małej i niepozornej książeczce znajdziemy dwanaście wesołych, rymowanych wierszyków przeznaczonych dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Nie jest to oczywiście regułą, bo moim zdaniem i te nieco młodsze i te nieco starsze dzieciaczki na pewno również z przyjemnością posłuchają tych rymowanek. Są to mądre i pouczające utwory dzięki którym dziecko dowie się jak należy lub jak nie należy postępować. Jakie zachowania są dobre, a jakie złe. Wierszyki te w wesoły i zabawny sposób opisują między innymi to, że w domu powinno utrzymywać się porządek, że nie należy wstydzić się siebie, a to co uważamy za wadę często może okazać się zaletą, że warto mieć marzenia. Dowiemy się dlaczego nie ładnie jest kłamać, jak ważne jest liczenie i jak łatwo jest poznać literki :)

"Rozbawi Cię szybko od ucha do ucha
Zapatrzona w siebie ropucha kłamczucha.
Wiele zabawy na pewno Ci sprawi
Mucha co w locie morały prawi.
Doda odwagi i pogody ducha
Królik co przez nauszniki słucha.
Nauka, lecz także wiele radości
Oto co kryją "Dziecięce Mądrości".

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam tę książeczkę pomyślałam sobie, że pewnie jest to zbiór różnych zabawnych tekstów wymyślonych przez dzieci. Jednak po przeczytaniu opisu okazało się, że są to wierszyki, a co ważniejsze wierszyki z morałem. 

Jeżeli chodzi o wydanie to jest to poręczna fajna książeczka. Okładka jest twarda, strony śliskie. Ilustracje natomiast są ładne i kolorowe, ale miałam jednak nadzieję, że będą one w podobnym stylu jak obrazek na okładce, są jednak inne... Ale to nic nie szkodzi. Mimo wszystko są wyraziste, ładne, bardzo barwne i wesołe.

Po przeczytaniu tych rymowanek wraz z Nikodemem postanowiliśmy sobie trochę porozmawiać na tematy tutaj zawarte. Dzięki tej książeczce omówiliśmy wiele ciekawych i ważnych rzeczy, a ja dowiedziałam się co Nikuś sądzi i jak rozumie niektóre sprawy. Bardzo lubię lektury, które zachęcają i skłaniają do tego, aby wraz z dzieckiem przeprowadzić nieco poważniejsze rozmowy :) Mimo, że polecam to cena za taką małą książeczkę jest dosyć spora więc tutaj sami musicie już zadecydować czy zechcecie ją zakupić :)

3 komentarze:

 1. Na pewno na kolejne urodziny jak moja córeczka skończy 3 lata zamówimy takie książeczki :))
  można je na allegro chyba zamówić tak?

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też czytałam, fajne opowiadanka:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super książka. Mojej bratanicy bardzo się spodobała. Ciekawe wierszyki, z ładnymi rymami. Każde z wierszyków / opowiadań jest krótkie dzięki czemu małe dziecko nie zaczyna się nudzić. Dodatkowo każdy kończy się morałem. Duży plus za oprawę graficzną. Naprawdę polecam wszystkim rodzicom
  Wojtek K.

  OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)