7 lutego 2013

Znamy litery


ĆWICZENIA UŁATWIAJĄCE POZNANIE ALFABETU

ALINA MICHALAK

wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
ilość stron: 220
format: 20x25 cm
rok wydania: 2009 
cena: 35,90 zł


Jeszcze do niedawna powiedziałabym, że ta książka jest dla Nikodema za trudna, że za wcześnie na taka naukę, że ma jeszcze czas. Ale teraz zmieniam powoli zdanie, Prawda jest taka, że dziecko moje robi się coraz starsze i wielkimi krokami nadchodzi czas kiedy właśnie taką naukę będzie czas zacząć. Już za kilka miesięcy synek wybiera się do zerówki, więc powoli, powolutku zaczynamy oswajać się już nie tylko z cyferkami, ale także z literkami. A ta pozycja jest jak najbardziej do tego odpowiednia :)

Jak sam tytuł oraz podtytuł wskazuje jest to książka do nauki alfabetu właśnie dla dzieci w wieku "zerówkowym" i"wczesnoszkolnym". W środku znajdziemy zestaw przeróżnych zadań oraz ćwiczeń do wykonania przez dziecko. Każdej z literek poświęcone zostało kilka stron. 

Zadania tutaj zawarte są przeróżne. Jest oczywiście pisanie liter małych oraz dużych po śladzie, jest dużo wycinania i przyklejania, czasem trzeba czegoś dokładnie posłuchać, czasem pokolorować, połączyć coś, napisać, zmierzyć, policzyć, powtórzyć, zmierzyć, przyjrzeć się... Przy każdym zadaniu znajdują się symbole przedstawiające co należy tutaj zrobić, jest też oczywiście polecenie wyjaśniające nam dokładnie dane zadanie. Przy każdej literce natomiast znajduje się krótki wierszyk, oraz rymowana zagadka. Większość obrazków jest tutaj czarno-biała jednak na końcu znajduje się wiele kolorowych obrazków, które należy wyciąć i wklejać w odpowiednie miejsca przy rozwiązywaniu zadań. A same zadania? Niektóre są łatwiejsze i nawet teraz Nikodem ładnie by sobie z nimi poradził, niektóre są nieco trudniejsze i niedługo na pewno bardzo nam się przydadzą :)

Książka ta jest zdecydowanie godna polecenia, ponieważ łączy w sobie nie tylko naukę, ale również zabawę, a to bardzo ważne, aby dziecko nie zanudzało się wkuwaniem kolejnych liter, bo przecież może się zniechęcić. A tak, dzięki wesołym obrazkom, wierszykom i innym rymowankom oraz różnorodności zadań na pewno, nie szybko znudzi się nauką alfabetu :)

A mi wierzyć się nie chce, że jeszcze kilka miesięcy i mój "mały" synek wyruszy do zerówki zdobywać wiedzę. Już wyobrażam sobie jak szybko to zleci. Zaczną się prawdziwe obowiązki, zadania, ćwiczenia, nauka. Ale wiem, ze czeka go jeszcze trochę zabawy zanim na dobre wyruszy do szkoły... Jednak wracając do tematu sądzę, że właśnie jedną z rzeczy jakie będą robić w zerówce będzie nauka literek, pisania i czytania... Jestem pewna, że ta pozycja bardzo pomoże nam podczas ćwiczeń w domu :) Więc jeżeli Wasze dzieciaczki również są w wieku wczesnoszkolnym to jak najbardziej polecam tę książkę. Czy pomoże i ułatwi dziecku naukę? Nie mam pewności, sama przekonam się o tym już za jakiś czas :)

3 komentarze:

  1. Książeczka wydaje się warta uwagi i bardzo ciekawie wykonana. Chętnie podaruję ją swojemu siostrzeńcowi, który od września też idzie do zerówki:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Swietna. Wlasnie czegos takiego szukalam dla mojego syneczka. Mieszkamy w UK, wiec we wlasnym zakresie chce go jezyka Polskiego uczyc. Musze zakupic wiec kilka dobrych ksiazek do nauki. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)