12 lutego 2013

Etiopia. Kobieta na krańcu świata.


MARTYNA WOJCIECHOWSKA

wydawnictwo: G+J 
ilość stron: 128
format: 10,5x17 cm
rok wydania: 2013
data premiery: 23 stycznia 2013r.
cena: 15,99 zł


No i po raz kolejny chciałabym Was zaprosić na wyprawę w nie znane. Do kraju, w którym ukryta jest Arka Przymierza, a Nil Błękitny tworzy niesamowite wodospady... Wiecie już gdzie to jest? Tak, to Etiopia. Jeden z najuboższych krajów na świecie. Miejsce, w którym ludzie borykają się z problemami, o których my dawno zapomnieliśmy.

Martyna Wojciechowska, autorka tejże książki po raz kolejny ukazuje nam prawdziwe oblicze miejsca, które zwykły turysta nie jest w stanie dostrzec. Dla nas Etiopia to nic innego jak starożytne budowle, zapierające dech w piersiach widoki oraz zwierzęta, o jakich nawet nam się nie śniło niemalże na wyciągnięcie ręki. Nikt jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że Etiopia to bardzo biedny kraj, w którym ludzie przymierają głodem. Gdzie zwykłe mydło jest rarytasem, a opieka zdrowotna to marzenie...

Zagłębiając się więc w tę lekturę możemy dowiedzieć się wielu bardzo ciekawych rzeczy dotyczących tego kraju i ich mieszkańców. Przeczytamy o zwyczajach niektórych plemion, o problemach z jakimi borykają się tamtejsi mieszkańcy. O kulturze i zwyczajach, zabytkach i wiele wiele innych. Etiopia to niezwykle fascynujący kraj, w którym naturalne piękno miesza się z widokiem okropnej nędzy i głodu. Wiedza o tym co dzieje się w tym pięknym kraju otwiera nam umysł i sprawia, że uświadamiamy sobie, że nasze problemy są niczym w porównaniu z tymi z jakimi muszą się zmierzyć mieszkańcy Etiopii.

O ubóstwie panującym w wielu krajach słyszymy niejednokrotnie, jednak są to informacje tak ogólne, że choć bardzo współczujemy tym ludziom nie potrafimy postawić się w ich sytuacji. Mamy wrażenie, że ten problem nas nie dotyczy, że nie jesteśmy w stanie nic pomóc. Tymczasem czytając o konkretnych osobach, poznając ich życie te problemy stają się dla nas ważniejsze. Autorka tej książki przedstawiając nam losy konkretnych osób zbliża nas bardziej do tematu i uświadamia bardzo ważne rzeczy.

Wiem, że nie każdy musi lubić tego typu literaturę, jednak sądzę, że jest to wspaniała książka dla każdego ciekawego świata czytelnika. Dla osób, które chcą wiedzieć całą prawdę. Którzy starają się poznać te niezwykłe zakątki świata od podszewki.

Podoba mi się sposób w jaki autorka tych książek przedstawia nam te niezwykłe kobiety. W tej książce poznamy dwie. Tak różne od siebie i jednocześnie równie fascynujące. Kobiety odważne, pełne zapału i woli walki. Które nie poddają się, stawiają czoła przeciwnością losu i dążą do celu. Czasem jest nim wyłącznie przetrwanie, czasem walka o lepsze jutro dla wielu wielu innych ludzi. Ale o co by nie walczyły, ich odwaga i zaangażowanie są godne podziwu. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej i osobiście poznać prawdziwe życie mieszkańców Etiopii, to ta lektura z pewnością Was nie zawiedzie :)


1 komentarz:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)