25 stycznia 2013

Naprawdę krótka historia prawie wszystkiego


BILL BRYSON

wydawnictwo: Zysk i S-ka
ilość stron: 170
format: 21,5x28 cm
rok wydania: 2010
cena: 44,50 zł


Kto nas czyta regularnie ten na pewno doskonale wie jak uwielbiam wszelkiego rodzaju encyklopedie i albumy. Nikodem zdecydowanie idzie w moje ślady. Często oglądamy przeróżne programy przyrodnicze i naukowe. Z ogromną przyjemnością poszerzamy swoją wiedzę na przeróżne tematy związane z życiem, światem, naturą... I dlatego dziś kolejna pozycja, która tym razem nie jest na jakiś konkretny temat. Jak sam tytuł wskazuje znajdziemy tutaj wszystkiego po trochę :) Dokładniej po trochę na temat naszej planety i wszystkiego z nią związanego licząc od miliardów lat wstecz.

Nie będę wypisywała Wam całego spisu treści, jest tego zdecydowanie za wiele, jednak aby przybliżyć Wam choć odrobinę to co można tutaj znaleźć napiszę Wam kilka głównych działów z książki: ZAGUBIENI W KOSMOSIE, ROZMIARY ZIEMI, NARODZINY NOWEJ ERY, NIEBEZPIECZNA PLANETA, SAMO ŻYCIE, DROGA DO NAS. Pewnie niewiele Wam one mówią, napiszę Wam jednak choć kilka ciekawych przykładów, które możemy spotkać podczas lektury :) A więc dowiemy się w jaki sposób powstał cały nieograniczony wszechświat, co to jest supernova, jaki jest obwód Ziemi, jakie skały istniały w różnych erach i epokach. Przeczytamy trochę o dinozaurach, pierwiastkach, promieniotwórczości, o dziurze ozonowej, kontynentach i ich przemieszczaniu, o wnętrzu ziemi, wulkanach, trzęsieniach ziemi, o asteroidach, atmosferze, huraganach, burzach, chmurach, bakteriach, o życiu na ziemi, o tym jak powstało i jak się zmieniało przez miliony lat. Jest również kilka słów o genach, epokach lodowcowych i klimacie... Tego wszystkiego jest oczywiście o wiele więcej, ale daruję Wam już i nie będę wypisywała wszystkiego choć mogłabym ;)

Ja jestem bardzo zadowolona z wiedzy, którą mogę czerpać z tej książki. Nikodem co prawda jest jeszcze za mały na tak poważne sprawy jak rozmowa o atomach, molekułach czy tez DNA, ale z przyjemnością przysłuchiwał mi się kiedy opowiadałam mu (dosyć prostym językiem oczywiście) o kosmosie, o warunkach atmosferycznych, o podwodnym świecie... Ogromną uwagę przyciągają tutaj również ilustracje oraz zdjęcia. Obrazki są zabawne i kolorowe i zarówno one jak i prawdziwe fotografie idealnie obrazują to o czym czytamy. Bardzo ciekawe jest to w jaki sposób została napisana ta książka. Autor zwraca się tutaj bezpośrednio do czytelników. Zadaje pytania, sam stara się udzielać na nie odpowiedzi, piszę swoje przemyślenia, spostrzeżenia, przy okazji opowiada trochę o swoim życiu. Wszystko opisuje w bardzo przystępny i ciekawy sposób, a przy okazji zapewnia nam nie tylko dostęp do wiedzy, ale również rozrywkę :)

Moim zdaniem książka ta jest naprawdę bardzo interesującą zbiornicą informacji na przeróżne tematy związane z naszą planetą. Uświadamia nam jakie niewiarygodne rzeczy dzieją się na świecie i w kosmosie,  jak długo i z jakim trudem kształtowała się nasza Ziemia, jaka jest piękna i pełna niesamowitych rzeczy i jak szybko i z łatwością możemy doprowadzić do jej zniszczenia... Zdecydowanie polecam tę lekturę dla osób w każdym wieku. Jeżeli jesteście ciekawi świata i wszechświata to ta książka zainteresuje Was bez względu na wiek :)
2 komentarze:

  1. My ostatnio z mężem zabieramy córce takie książki podczytujemy:)

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)