25 listopada 2012

Tuwim. Wiersze na wagarach.


JULIAN TUWIM

wydawnictwo: Egmont
ilość stron: 96
format: 14,5x18,5 cm
cena: 22,99 zł


Pisałyśmy Wam już o wierszach Juliana Tuwima. Jego utwory, głownie te skierowane do najmłodszych czytelników są nam wszystkim doskonale znane i powszechnie lubiane. I nawet nikt nie zastanawia się nad tym, czy ten znakomity poeta ma w swoim dorobku również utwory dla nieco starszych dzieci. A przecież mamy okazję poznać niektóre w szkole podstawowej czy gimnazjum...

Warto jednak zapoznać się z twórczością tego znakomitego poety również poza szkołą. Poczytać wiersze, które nie wchodzą w skład programu nauczania. A dlaczego? Bo naprawdę warto. Utwory Juliana Tuwima są są nie tylko piękne, mądre czy zabawne. Ich przesłanie jest ponadczasowe, a sens trafia do każdego czytelnika pozostawiając na zawsze po sobie ślad.

A gdzie szukać tych utworów? Nakładem wydawnictwa EGMONT pojawił się ostatnio na rynku tomik wierszy Juliusza Tuwima pt. "Tuwim. Wiersze na wagarach". Jest to niewielka książeczka w miękkiej oprawie ze skrzydełkami, w której znajdziemy zbiór poezji dla młodzieży. Niektóre z tych wierszy są długie, inne bardzo krótkie. Niektóre skłaniają do skupienia się, zastanowienia. Inne - po prostu bawią. Tematyka utworów jest także bardzo różnorodna. Możemy poczytać wiersze o samym poecie, o poezji, życiu, miłości, nauce, podróżach, przyrodzie, religii i wiele wiele innych. Jestem pewna, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Te utwory są naprawdę niesamowite. Nie wiem jednak czy nasza opinia jest  obiektywna, bo obie uwielbiamy twórczość Tuwima. I choć te nie są tak proste jak wierszyki dla maluszków, lecz poważniejsze i bardziej skomplikowane, to i tak nie sposób się od nich oderwać. Te wiersze są interesujące i... zaskakujące. Autor w zgrabny sposób ukrył w nich wiele wartościowej wiedzy  oraz przesłań, których nie sposób wręcz przeoczyć. Wierzcie mi, że czyta się je fantastycznie.

Dodatkowym plusem jest także forma, w jakiej tomik został wydany. Skoro to utwory dobrane specjalnie dla młodzieży, to sposób ich wydania także musi zachęcić nastolatki by po niego sięgnęły. I tutaj oczywiście wydawnictwo spisało się na medal. Liczne zabawne rysuneczki czy komentarze od razu przykuwają uwagę dziecka i zachęcają do lektury. Moja jedenastoletnia bratanica, jeszcze zanim poznała treść książki uznała, że jest super, a potem, choć nie należy do miłośników poezji przeczytała połowę za pierwszym podejściem! Drugą połowę przeczytała po kilkugodzinnej przerwie :)

Tak więc gorąco polecam. Świetnie dobrana tematyka wierszy oraz odpowiednio opracowana szata graficzna z pewnością spodoba się nastolatkom i dzięki tej książeczce mamy możliwość zaszczepienia miłości do poezji także wśród młodzieży. A wszyscy wiemy, że w dzisiejszych czasach, to wcale nie jest łatwe...


1 komentarz:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)