14 listopada 2012

Super Polska. Vademecum rekordów i ciekawostek


MARTA SAPAŁA, ANNA OLEJ-KOBUS, KRZYSZTOF KOBUS

wydawnictwo: Carta Blanca
ilość stron: 528
format: 21x21 cm
rok wydania: 2010
cena: 62,91 zł


Dzisiaj książka, a właściwie księga, a może powinnam napisać album... Ale nie ważna jest nazwa, ważne jest to co znajduje się w środku, a tutaj znajduje się bardzo, bardzo dużo, bardzo, bardzo ciekawych, fascynujących i często niesamowitych rzeczy i miejsc związanych oczywiście z naszą Polską...

Książka ta, jak sam jej tytuł wskazuje, to vademecum rekordów i ciekawostek. W środku znajdziemy ponad 170 polskich obiektów, które są "naj" pod różnymi względami. Wyczerpujące i bardzo interesujące opisy przeróżnych atrakcji turystycznych, które z jakiegoś powodu wyróżniają się w naszym kraju. To wszystko pięknie zaprezentowane zostało na ponad 500 fotografiach. Wszystko podzielone jest według miejsc gdzie dane obiekty występują:

- Pomorze i Kujawy
- Wielkopolska i ziemia Lubuska
- Mazowsze i ziemia Łódzka
- Podlasie i Lubelszczyzna
- Śląsk
- Małopolska, Świętokrzyskie, Podkarpackie

Na początku książki znajduje się spis treści według wyżej wymienionych regionów, następnie kolejny spis treści, tym razem według miast poukładanych w porządku alfabetycznym. A dalej już tylko cała masa wspaniałych miejsc i obiektów, które z całą pewnością warto odwiedzić :)

Wczytując się w tą ciekawą księgę, dowiemy się między innymi jakie są najdłuższe schody, najwyższy piec, najcenniejsza książka, najstarsze kino, najdłuższy zabytek, największa kolonia bocianów, najstarsze drzwi, najmniejsze muzeum, najwyższy dom, najbardziej makabryczne miejsce, najmniejsza książka, największa kolekcja żab... Przeczytamy tutaj oczywiście o bardzo wielu innych, przeróżnych ciekawostkach oraz rekordach związanych z Polską.

Powiem Wam jak najbardziej szczerze, że ja jestem zachwycona tą książką. Mój mąż również z przyjemnością się w niej zaczytuje, a Nikodem uwielbia oglądać te wszystkie świetne zdjęcia. Jest to naprawdę wspaniały zbiór informacji o naszej ojczyźnie. Nie zdawałam sobie nawet sprawy, że u nas w Polsce jest tyle rzeczy oraz miejsc, które często pobijają rekordy nie tylko w Europie, ale i na świecie. Bardzo fajnie jest poczytać o tym jakie to wspaniałe perełki skrywają się w Polsce...

Książka ta to naprawdę prawdziwe Vademecum. Jestem pewna, że spodoba się ona każdemu, kto choć odrobinę interesuje się Polską oraz atrakcjami turystycznymi. Ja po przeczytaniu jej mm ogromną ochotę na podróż dookoła kraju. Z przyjemnością na własne oczy zobaczyłabym te wszystkie ciekawe miejsca, o których miałam okazję poczytać :)


1 komentarz:

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)