21 lutego 2012

Ale plama! czyli dobre maniery i domowe afery


ZOFIA STANISZEWSKA

wydawnictwo: Zielona Sowa
ilość stron: 64
format: 16,5x23,5 cm
rok wydania: 2011
cena: 18,50 złLubicie książki o savoir vivre?? Pewnie nie jednej osobie przeszedł teraz dreszczyk po plecach lub wyszła gęsia skórka. No tak, bo takie książki zwykle kojarzą się z poradnikami i moralizatorskim tonem. A przecież dzieci nie znoszą ani jednego, ani drugiego.

Znalazłam więc rozwiązanie tego problemu. Książka, którą właśnie widzicie to nauka savoir vivre i zabawa jednocześnie! Wiem, trudno w to uwierzyć, ale tak właśnie jest!

Bo znajdziemy w niej w zasadzie wszystko. Oprócz bardzo istotnych informacji jak się zachować w danej sytuacji lub czego absolutnie robić nie wypada znajdziemy także krótkie opowiadania o Kindze i Makarym, i ich rodzinie, oraz różnego rodzaju mini testy.

Wspomniana wcześniej para to rodzeństwo.

"Jesteśmy - oczywiście - bardzo mądrzy i doskonale umiemy obsługiwać komputer, ale... nie zawsze wiemy jak należy postąpić w różnych sytuacjach.".

Oboje więc postanawiają z pomocą wujka Obieżyświata nauczyć się jak być damą i dżentelmenem. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Ta niesforna para ma mnóstwo różnych pomysłów, które niestety odbiegają od tego co powszechnie uznajemy za kulturalne zachowanie. I choć dzieciaki naprawdę bardzo się starają, stale popełniają gafy.

Opowiadania o rodzeństwie są bardzo zabawne. Ich różne pomysły są fajnie opisane co na pewno utkwi w pamięci każdego malucha. Bowiem zachowanie Kingi i Makarego jest wręcz przejaskrawione., gdy na przykład w pierwszym rozdziale dziewczynka siedząc przy stole wypluwa pestki z wiśni wprost do zlewu. Dzieci oprócz tego, że świetnie się bawią czytając te historie utrwalają sobie co wypada a co nie. Poza tym każdemu opowiadaniu towarzyszy także mini historyjka z wypraw wujka Obieżyświata. Ich tematyka jest podobna do tego o czym czytamy z rodzeństwem w roli głównej i dzięki nim mamy okazję dowiedzieć się czy w innych krajach to co u nas uważane jest za kulturalne zachowanie również uważane jest za słuszne,m czy też nie i odwrotnie. 

Poza tym "na marginesie" wypisane są także różnego rodzaju ciekawostki, dobre rady oraz mały quiz wraz z rozwiązaniem. 

Wszystkie te opowiadanie, dodatkowe informacje oraz zabawy sprawiają, że dziecko utrwala sobie te wiadomości na pewno w odpowiedniej sytuacji przypomni sobie fragment książki, dzięki któremu bez problemu uniknie gafy.

Ta książka uczy choć dziecko nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Ciekawy tekst, fajnie zaprezentowane ważne informacje zachęcają do czytania. Książka jest przejrzysta i kolorowa. Na pewno zainteresuje zarówno kilkulatka jak i nastolatka. To ciekawa lektura i co najważniejsze - wartościowa.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)