16 listopada 2011

Rymowane wierszyki i zagadki


w rozwoju aktywności dialogowo komunikacyjnej i zabawowej u dzieci o zróżnicowanych potrzebach i możliwościach rozwoju

ELŻBIETA MARIA MINCZAKIEWICZ

wydawnictwo: Impuls
ilość stron: 196
format: 16x23 cm
rok wydania: 2010
cena: 29,80 zł


Dziś pokażę Wam książkę, która bardzo mnie zaskoczyła. Bo patrząc na tytuł pomyślałam od razu, że to jedna z tych mądrych książek, które służą do nauki i sprawdzania umiejętności dzieci. Myślałam, że będzie nudna i dziwna, i zastanawiałam się czy podjęłam słuszną decyzję sięgając po nią.

Po przeczytaniu pierwszych kilku stron moja buzia od razu się uśmiechnęła, bo wierszyki zawarte wewnątrz są naprawdę super. 

Wszystkie są króciutkie, wesołe, łatwe do zapamiętania. Pomyślałam wtedy, że ta książka będzie nam towarzyszyć w różnego rodzaju zabawach. Że będę mogła z niej czerpać inspiracje do zabaw ruchowych lub po prostu do wygłupów z moim dzieckiem. Jednak zagłębiając się dalej w lekturę okazało się, że to pozycja nie tylko bardzo interesująca dla rodziców, ale i dla dzieci. Jest tam cała masa wierszyków świetnie nadających się do zabawy, służących jako różnego rodzaju zadania lub zagadki dla maluchów.

Ta książka podzielona jest na cztery części:
Część pierwsza pomaga dziecku w poznawaniu siebie i świata, który je otacza. Są tam wiersze o nas samych, o rodzinie, o tym jacy powinniśmy być itp. Choć ta część jest bardzo króciutka, to na pewno wiele uczy.

Ty tego robić nie musisz

Siedzi w klatce kolorowa,
Umie mówić różne słowa.
Ładne, brzydkie – jak się zdarza,
Bo bezmyślnie je powtarza.

Ciebie jednak stać na więcej,
Bo masz głowę, dar myślenia.
Zawsze pomyśl, nim cos powiesz…
Gdy masz… coś do powiedzenia…

Część druga mówi jak uczyć umiejętności rozpoznawania swojego ciała. Ta część jest równie krótka, ale znajdziemy w niej sporo wierszyków, dzięki którym możemy bawić się ze swoim maluchem w pokazywanie części ciała.

Część trzecia pomaga dziecku poznawać siebie i swoje środowisko. Wierszyki w tej części dotyczą właściwie wszystkiego. Niektóre zawierają dobre rady lub przestrogi, inne są zabawne. Są też takie, które uczą nasze dziecko rysować…

To łatwo narysować

Małe kółko jest na górze,
Pod nim drugie, taaakie duże…
W małym kółku oczka małe,
Pyszczek, uszy… doskonale!
Z tego będzie bury miś
Podpowiada mały Krzyś!
Mis ten łapy ma… i brzuszek…
I puszysty swój kożuszek także ma!

Są też wierszyki – zadania. Np. rymowane polecenie połączenia rysunków w odpowiednie pary, łączenia kropek, zagadki, wyliczanki i wiele, wiele innych. Na pewno każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie.

No i ostatnia część – czwarta – to zagadki dla ciekawskich i podglądaczy. Jedne bardzo proste, inne bardziej skomplikowane, ale wszystkie naprawdę super.

Chodzi sobie po świecie
Z domkiem
Na swym grzbiecie!
Swoje różki pokazuje,
Gdy ścieżką wędruje!

Książka jest dość gruba a wierszy w niej naprawdę dużo. Ilustracje wesołe i aż korcą by je podsunąć dziecku do kolorowania. Ta książka to źródło fantastycznej zabawy dla maluchów i ich rodziców. Polecam!!!

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od wydawnictwa IMPULS, dziękuję :)


1 komentarz:

  1. Z chęcią bym kupiła ją Patryczkowi. A wierszyki rzeczywiście świetne:)
    Pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń

Książeczki bezpośrednio na Twojej poczcie :)